MENU
“Kancelari i hekurt”

Oto von Bismark, arkitekti i bashkimit të Gjermanisë

Interesat e fshehura të Kinës…

Pse po shqetësohet BE nga investimet e Kinës në Ballkan?

BE po shqetësohet për rolin e Kinës në Ballkanin Perëndimor, duke paralajmëruar se Pekini mund...

Takimi, Merkel - Markoviç

“Nuk ka ndryshim kufijsh në Ballkan”

“Nuk ka ndryshim të kufijve në Ballkan”, kështu thuhet në njoftimin e qeverisë së Malit...

Mesazhi i ambasadorit amerikan, Delawie

Kufijtë në Kosovë, reagon SHBA

Ambasadori amerikan, Greg Delawie, ka dhënë një mesazh për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë duke...

Kalimi i klandestinëve

Mali i Zi ushtri në kufi me Shqipërinë

Ministria e Mbrojtjes së Malit të Zi ka bërë të ditur se prej të enjtes...

Dossier/ Pjesa e tretë

Çfarë qëndrimi mbajnë ndërkombëtarët në këtë konflikt?

Nëse Marrëveshja Detare midis Shqipërisë dhe Greqisë, e firmosur nga dy qeveritë në Tiranë më...

Dossier/ Pjesa e dytë

Çështja çame, ende “mollë sherri” mes Greqisë e Shqipërisë

Çështja çame edhe sot mbetet një nga pikat kyçe në marrëdhënien me Greqinë. Por ku...

Nga The Economist

Pse Perëndimi nuk duhet ta “braktisë” Turqinë?

Një vend gjithnjë e më autokratik është në qendër të një stuhie ekonomike. Ishte një...

Dossier/ Pjesa e parë

Si lindi konflikti Shqipëri-Greqi?

Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, një historik i shkurtër Pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912,...

E treta herë...

Pse Makron anullon vazhdimisht udhëtimet në Izrael? 

Presidenti francez Emanuel Makron thuhet se anulloi udhëtimin e tij të ardhshëm në Izrael dhe...

Joschka Fischer

Ekonomia po merr të tatpjetën…

A është globalizimi është vërtet i pakthyeshëm? Fituesi i çmimit Nobel Michael Spence mendon se...

Editorial i New York Times

Ku është argëtimi në ndëshkimin e armiqve?

Çfarë argëtimi është të jesh president nëse nuk mund t’i përdorësh mjetet e qeverisë për...