MENU
klinika
Nga The Economist

Një garë e re armësh po nis!

Nga New York Times

Pse gjermanët duan më shumë gratë në politikë?

Gratë në Gjermani fituan të drejtën për të votuar në vitin 1918, por një shekull...

Profil/ Napoleon Bonaparti

Pushtoi një Evropë të tërë dhe kishte frikë nga macet!

Me siguri, gjithkush ka dëgjuar për Napoleon Bonaparten, gjeneralin ushtarak dhe perandorin e parë të...

Albert Çaçi

Rrënimi i Venezuelës

Nëse dikush do t’iu shpjegonte studentëve të ekonomisë politike se si një politikë falimentare mund...

The Guardian

Ndikimi i teorive të komplotit në zgjedhjet e Parlamentit Europian

A do të mbizotërojnë teoritë e komplotit në zgjedhjet parlamentare të Majit? Janë bërë vërtet...

Nga Project Syndicate

Britanikët nuk e dinë më se çfarë duan…

Pavarësisht se marrëveshja e saj e negociuar me BE-në për largimin e Britanisë nga blloku,...

Rikthehen kujtimet e vitit 1985

Gjermanët të frikësuar nga një garë e re armësh…

Tridhjetë vjet më parë, armët bërthamore amerikane u nxorrën jashtë Gjermanisë. Por me Presidentin Donald...

Nga Washinton Post

Irani, konflikti i ri i Trumpit me Evropën…

Këtë javë, Bashkimi Evropian më në fund filloi një mekanizëm që ka për qëllim të...

Nga New York Times

Putin ka të drejtë, SHBA të qëndrojë larg Venezuelës!

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, duke folur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të...

Ka hequr dorë?

Trump: Bisedimet për murin janë humbje kohe

Presidenti i SHBA Donald Trump ka hedhur poshtë hetimin federal mbi marrëveshjen e pretenduar ruse...

Kriza politike

Spanja do ekstradojë ish-zyrtarin e Venezuelës në SHBA

Një gjykatë spanjolle ka rënë dakord të ekstradojë përkohësisht ish-zëvendësministrin e energjisë të Venezuelës, Nervis...

"Bisedimet po shkojnë mirë"

“S’ka marrëveshje me Kinën deri kur të takohem me Xi Jinping”

Presidenti Trump ka thënë se negociatat tregtare me Kinën po shkojnë mirë, por që s’do...