MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Mësimet që nxorrën amerikanët nga mbyllja e qeverisë…

Si do të funksionojë INSTEX?

BE po mbron Iranin nga SHBA/ Një mekanizëm i ri për tregtinë

BE do të krijojë një mekanizëm të ri për tregtinë me Iranin, duke treguar gatishmërinë...

Nga Deutsche Welle

Erdogan-Maduro, një aleancë e re?

Ndërkohë që kriza politike e Venezuelës thellohet, Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë vazhdon të mbështesë...

Nga The Economist

Britanisë i duhet më shumë kohë…

Theresa May ka humbur kaq shumë votime, saqë kur më 29 janar, kur i mibjetoi...

'Drita jeshile'

Gjermania miraton pranimin e Maqedonisë në NATO

Në takimin e sotëm, qeveria gjermane dha një dritë jeshile për nënshkrimin e protokollit të...

Nga Project Syndicate

Lufta SHBA-Kinë është thjesht iluzion!

Konflikti aktual midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës nuk është një luftë tregtare. Megjithëse SHBA-ja...

Apo kriza do të marrë fund?

Luftë së shpejti në Venezuelë?

Venezuela po përballet me trazira të vazhdueshme. Të dy Nicolás Maduro dhe Juan Guaidó pretendojnë...

Raporti i inteligjencës amerikane

Koreja e Veriut nuk do të heqë dorë nga armët bërthamore

Të martën, kreu i inteligjencës amerikane tha se Koreja e Veriut nuk ka gjasa të...

Nga New York Times

Pse Merkel s’ka folur kurrë për të drejtat e grave?

Liderja gjermane më në fund foli për gjininë. Një ditë pasi parlamenti britanik votoi për...

Mediat europiane reagojnë ashpër

Brexit/ Britania po i bën europianët të humbasin durimin

Gazetat në të gjithë Evropën po shqyrtojnë gjatë gjithë kohës çfarë ndodh me Brexit, por...

Nga Project Syndicate

Italianët, rrezik për Francën dhe Makronin…

Me qeverinë populiste të Italisë që mbështet protestat e “Jelekverdhëve”, Franca duhet të kuptojë se...

The Guardian

Vetëm kur të largohet Maduro, do të shpëtojë Venezuela

Venezuela, është shndërruar në një teatër të një lufte të re. Administrata e Donald Trump,...