MENU
klinika
Replikat

Afrojnë zgjedhjet e PE, ‘ndezet’ retorika Itali-Francë

Brexit

Theresa May do t’i kërkojë BE-së rihapjen e marrëveshjes

Theresa May ka thënë se do të flasë me BE për rihapjen e marrëveshjes së...

Nga New York Times

A “mbijeton” dot Afganistani pa mbështetjen e SHBA-së?

Vazhdimi i negociatave të Trump me talebanët lidhur me paqen në Afganistan, ngre një pyetje...

Albert Çaçi

Politika energjetike e Gjermanisë

Gjermania është ekonomia e  katërt e botës, me një GDP prej  3,67 triliard USD për vitin...

A është ende e mundur?

Ne do ta ndërtojmë murin!

Pas fitores së saj ndaj Trumpit në grindjen për murin, Nancy Pelosi nuk duhet të...

Nga The Economist

Me Brexit duhet të merret parlamenti, jo më Theresa May

Pas humbjes më të madhe parlamentare në historinë moderne britanike, Theresa Maj paraqiti më 21...

Nga Project Syndicate

Në një botë mishngrënësish gjeopolitikë, evropianët janë…

Duke nënshkruar Traktatin e Aachen, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë...

"Ata do të kthehen në vendet e tyre"

Erdogan: Zona e sigurt në Siri do të na shpëtojë nga refugjatët

Presidenti turk thotë se zonat e sigurta në veri të Sirisë do të lejojnë më...

Si ka ndikuar marrëdhënia me SHBA?

Pse rusët e humbën besimin tek Putini?

Shumica e amerikanëve dinë shumë pak për rusët dhe Rusinë, përveç se ata mund të...

Mbështetje për kreun e opozitës

SHBA paralajmëron Venezuelën: Mos i prekni diplomatët tanë!

Këshilltari i Sigurimit Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, ka paralajmëruar kundër dhunës apo...

"S'ka zgjedhje të parakohshme"

Nuk tërhiqet Maduro, hedh poshtë ultimatumet

Nicola Maduro, udhëheqësi i Venezuelës, të dielën ka hedhur poshtë kërkesat ndërkombëtare për të shpallur...

Po nëse do të vazhdonte më shumë?

Mbyllja e qeverisë/ 4 arsye pse Trump “u dorëzua”

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të miratuar një marrëveshje për të rihapur qeverinë federale...