MENU
klinika
Profil/ Mbretëresha Viktoria

Kur sundonte ajo, dielli në Britani nuk perëndonte kurrë…

The Guardian

Venezuela ka nevojë për konsensus, jo për konflikt…

Nicolás Maduro u rizgjodh si president i Venezuelës majin e kaluar me mjete mashtruese, siç...

Nga New York Times

Pse SHBA nuk mund të largohet nga NATO?

Kongresi votoi për të mos pranuar kërcënimin e Presidentit Trump për të lënë aleancën e...

Përsëri protesta dhe incidente

Debatet publike nuk funksionuan/ “Jelekverdhët” 11 javë protesta

Mijëra demonstrues “jelekverdhë” marshuan të shtunën në Paris dhe në qytete të tjera franceze në...

Profil/ Abraham Lincoln

E pa në ëndërr se do të vdiste…

Abraham Linkoln (12 shkurt 1809 – 15 prill 1865) është presidenti i 16-të i Shteteve të...

Interesat e fshehura të rusëve

Pse Putinit i intereson kaq shumë Venezuela?

Rusia është sponsori më i rëndësishëm i Venezuelës pas Kinës. Të dhënat mbi financimin e...

Nga New York Times

Mbyllja e qeverisë, një shaka mizore e Trumpit…

Trump bëri që nëpunësit publikë dhe qytetarët të vuanin dhe “plagosi” vendin për 35 ditë,...

Një ngjarje e rëndësishme!

Një homoseksual i martuar që kandidon për president!

Nga Kyle Blane Kryebashkiaku i South Bend, Pete Buttigieg, hyri në garë për presidentin e...

Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”

“Duhet të veprojmë tani, ose Europa do të zhduket nën dallgët e populizmit”. Kështu kanë...

Albert Çaçi

Traktati i Aquisgranës, shpresë edhe dyshime

Në qytetin gjerman, Aquisgrana (Achen), vendlindja e Karlit të Madh (jo rastësisht u zgjodh ky...

Një marrëveshje i dha fund mbylljes

“Makthi” i SHBA-së mbaroi/ Rihapet qeveria amerikane

Qeveria amerikane është rihapur pasi presidenti Donald Trump ka miratuar një marrëveshje për të, pas...

Gjuha e përbashkët

Mbretëresha kërkon kompromis për Brexit-in

Ndërkohë që vazhdon ethshëm debati në politikën britanike për të ardhmen e Marrëveshjes së Tërheqjes...