MENU
klinika
Analiza

Merkel, fajtore për luftën në Ukrainë?

Analiza

Fokusi i Rusisë ka ndryshuar dhe ka një arsye!

“Kjo është një betejë shumë e ashpër, shumë e vështirë… Unë jam mirënjohës për të...

Psikika dhe politika

Jo Pjetri i Madh, por Vladimiri i Çmendur

       “Çmenduri”, “Paranojë”, “Histeri patriotike”... sa shumë terma i janë vënë Vladimir Putinit,...

Analiza

Është koha për ta çuar Britaninë drejt madhështisë!

Nuk ka dyshim se 148 deputetë konservatorë – më shumë se një e treta e...

Analiza

Orban humbi një aleat për faj të Putinit!

Viktor Orbán ishte i qartë. Prioriteti i tij politik në Evropë, tha kryeministri i Hungarisë...

"Testamenti i luftës"

Amanetet e Pjetrit të Madh… Rusisë

        Rusia moderne zë fill me vetëm një emër, me Pjetrin e...

Editoriali i The Guardian

Britanisë i duhet një lider krejtësisht ndryshe nga Johnson!

Boris Johnson i dobët politikisht ndoshta i përshtatet shumicës së deputetëve në Westminster. Fatkeqësisht për...

Analiza

Ajo që nuk i përket NATO-s është Turqia!

Çdo anëtar i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut ka mirëpritur me entuziazëm Finlandën...

Analiza

Macron po luan një lojë të rrezikshme me Ukrainën

Perëndimi ka dy synime në luftën në Ukrainë: të ruajë sovranitetin e Ukrainës dhe të...

Nga The Economist

Lufta në Ukrainë dhe do të zgjasë dhe s’do të ketë asnjë fitues!

Lufta në Ukrainë, tani në muajin e saj të katërt, po sfidon nocionet e thjeshta...

Analiza

Kina mund ta pushtojë Tajvanin më shpejt se ç’pritet!

Një superfuqi bërthamore autoritare që pushton një fqinj më të vogël, por të armatosur nga...

Nga The Washington Post

Ukrainasit nuk do të votonin kurrë kundër Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson i ka mbijetuar votimit të mosbesimit të Partisë Konservatore. Kritikët e...