MENU
klinika

Një tigër i plagosur rrallë rri i qetë

Brexit

Theresa May: Nuk kemi një plan B nëse marrëveshja refuzohet

Kryeministrja britanike Theresa May ka thënë se ajo është e fokusuar në bindjen e anëtarëve...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Lamtumira e Angela Merkelit

Me lajmërimin e daljes në pension të kancelares, Gjermaninë, së bashku me pjesën tjetër të...

Fokusi kriza Rusi-Ukrainë

Samiti i G20/ Çfarë do të diskutohet?

Udhëheqësit botërorë po mblidhen në Argjentinë për samitin e tyre vjetor të G20 mes tensioneve...

Masa disiplinore

BE nuk fal Italinë, ‘kërcasin’ gjobat

Përfaqësuesit e qeverive të Bashkimit Evropian mbështetën të enjten një masë disiplinore kundër Italisë mbi...

Arsyet

Trump anulon takimin me Putin në G20

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anulluar takimin me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin, që ishte...

63 vota në senat për mocionin

SHBA s’do e mbështesë më Arabinë Saudite

Senati i SHBA ka rënë dakord për një mocion për të ndërprerë mbështetjen amerikane për një...

Financial Times

Ëndrra e re amerikane: Evropa Veriore

Sondazhet e fundit tregojnë se shumica e demokratëve dhe të rinjve amerikanë tani besojnë tek...

Konflikti Rusi-Ukrainë

Erdogan: Turqia mund të jetë ndërmjetëse

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha të enjten se Turqia mund të luajë një rol ndërmjetësues...

Nga New York Times

Pse Trump po e “dënon” Amerikën Latine?

Strategjia e presidentit i bën jehonë luftës së Reaganit në Luftën e Ftohtë kundër të...

Nga New York Times

Rusia duhet ndëshkuar…

Sulmi i Rusisë në anijet detare ukrainase në Detin e Zi ishte një shkelje e...

Sondazhi

‘Gjunjëzohet’ Macron, taksa që e ‘mori më qafë’

Dy në çdo tre persona në Francë mbështet protestën e të ashtuquajturëve jelekë të verdhë...