MENU
klinika
Negociatat për Brexit

Merkel: Bisedimet mund të vazhdojnë deri në 28 mars

Nga Project Syndicate

Pse vendet skandinave nuk janë më neutrale…

Ushtrimet masive të NATO-s në Norvegji këtë vjeshtë do të përfshijnë forca nga dy vende...

Nga New York Times

Trump, në krye të paturpësive të qeverive autokratike…

Qeveria e Arabisë Saudite ka vrarë një gazetar të shquar brenda një ambasade të saj...

Deklarata

Trump: Khashoggi ka vdekur… mesa duket

Duket se më në fund Presidenti amerikan Donald Trump është bindur që gazetari i zhdukur, Jamal...

Kriza politike

Brexit/ BE shfaqet pro zgjatjes së periudhës së tranzicionit

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse...

Rasti Khashoggi

Samiti saudit/ Pse politikanët nuk do të marrin pjesë?

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Mbretërisë së Bashkuar Liam Fox ka hequr dorë nga pjesëmarrja...

Nga Project Syndicate

A do ta “përmbysë” Italia Evropën?

Me gjithë trazirat politike dhe rreziqet në nivel global, eurozona ka pasur dy vjet rritje...

Nga The Economist

Pse marrëdhëniet Kinë-Izrael shihen si të rrezikshme?

Zyrtarët izraelitë të sigurisë po bëhen gjithnjë e më të shqetësuar me rolin e Kinës...

Nga New York Times

Hillary Klinton shpërqendron demokratët…

Hillary Clinton ka qenë në vëmendjen e mediave gjatë javëve të fundit, si në aspektin...

Sherri për Tirolin

Austria pasaporta për italianët? ‘Tërbohet’ Roma

Një sherr diplomatik ka shpërthyer mes Italisë dhe Austrisë. Shkak është bërë Tiroli jugor. Në...

Pasiguria nga Brexit

Brexit/ Samiti i BE-së nuk ndihmoi në zgjidhje

Takimi i liderëve të BE-së në Bruksel me kryeministren britanike Theresa May nuk shënoi asnjë...

Vizita në Moskë

Salvini: Sanksionet ndaj Rusisë janë absurditet

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini vizitoi të mërkurën Moskën ku ndër të tjera u shpreh se...