MENU
klinika
E kaluara e "përndjek"

Pse Koreja e Veriut po e refuzon ende denuklearizimin?

Deklarata e Guvernatorit të Bankës Qendrore

“Kina po përgatitet për më të keqen”

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kinës Yi Gang tha se kombi po përpiqet të zgjidhë...

Trump falenderon Erdoganin

Lirimi i pastorit amerikan/ Trump mohon çdo marrëveshje

Një pastor amerikan i mbajtur dy vjet në Turqi për akuzat për terrorizëm u nis...

Bashkëpunim, konkurrim, përballje

Si të riparohen marrëdhëniet Rusi-Perëndim?

Ka një mënyrë për të zhdukur pengesat në marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin. Analiza e...

Sondazhet aspak favorizuese

Bavaria voton sot/ Merkel në rrezik

Angela Merkel do të marrë fajin për një rezultat “dramatik” të zgjedhjeve të Bavarisë të...

Deklarata e presidentit polak

“Gazsjellësi rus tregon mungesë solidariteti në Europë”

Ndërtimi i një gazsjellësi të ri Rusia-Gjermani pavarësisht nga mungesa e miratimit nga të gjithë...

Nga New York Times

Konflikti SHBA-Iran/ Pasojat për amerikanët

Disa zyrtarë amerikanë mendojnë se sanksionet mbi Iranin do të çojnë në një kryengritje popullore....

Lirohet pastori amerikan

Më në fund paqe mes Trumpit dhe Erdoganit?

Turqia ka  vendosur që të lirojë pastorin amerikan të burgosur, Andrew Brunnson, lirimi i të...

Detajet

Pse Rusia pezulloi udhëtimet në hapësirë?

 Derisa të kryhen hetimet e një problemi që çoi në një ulje urgjente këtë javë,...

"Trzira" pas zgjedhjeve

Pse është kaq e vështirë të qeverisësh në Suedi?

Ka qenë gjithmonë e ndërlikuar për të formuar qeveritë në sistemet parlamentare shumëpartiake. Por këto...

Negociatat e Brexit

Gadishulli i Gjibraltarit, ‘mollë sherri’ mes Spanjës e Britanisë

Britania e Madhe është në ditët e fundit të negociatave të saj me Spanjën mbi...

Nuk duan të ecin drejt Perëndimit...

Maqedonasit vendosin për fatin e vet…

Maqedonasit votuan më 30 shtator në një referendum që do të kishte çuar vendin e...