MENU
klinika
Përsëri përplasje për buxhetin

Salvini: Do të bëj të kundërtën e asaj që kërkon Brukseli

Nga New York Times

Vrasja e gazetarit/Pse Trump mbështet princin saudit?

Bota ka nevojë për përgjigje për rastin e Jamal Khashoggi. Dhe Presidenti Trump duhet të udhëheqë...

Greqia 'me kokën pas'

Çfarë kërkon nga Gjermania?

Greqia ende kërkon dëmshpërblime për viktimat e Luftës së Dytë Botërore dhe rimbursimin e një...

Nga Project Syndicate

Pse marrëdhëniet Indi-Pakistan nuk përmirësohen?

Që kur kryeministri Narendra Modi erdhi në pushtet, marrëdhëniet e Indisë me Pakistanin kanë qenë...

A do dënohet pastori amerikan?

‘Molla e sherrit’ mes Trump dhe Erdogan, sot në Gjykatë

‘Molla’ e sherrit mes Turqisë dhe SHBA-ve, pastori amerikan Andrew Brunson, ka dalë përpara gjykatës...

Konflikti

Rumania e shqetësuar/ Manovra ushtarake ruse në Detin e Zi

Rumania, anëtare e NATO-s,  ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e aktivitetit ushtarak rus në...

Autoriteti i kancelares vihet në provë...

Datat kur Merkel do të “luftojë” këtë vjeshtë

Trembëdhjetë vjet pasi Merkel mori postin e kancelares, “kriza” në qeverisjen e saj mund të...

Deklarata e Hilari Klinton

‘Brexit, plaga më e rëndë e vetëshkaktuar në histori’

Brexit mund të përfundojë duke qenë një nga plagët më të mëdha dhe më të...

Blerja e S-400-ës

‘Xhelozia’ ndaj Rusisë, SHBA dënon rëndë Indinë

Presidenti amerikan Donald Trump ka se India së shpejti do të zbulojë vendimin e tij...

Nga New York Times

Çfarë i kërkon Evropa Iranit?!

Nga të gjitha çështjet që ndajnë Evropën dhe administratën Trump, Irani është bërë çështja me...

Interesat e fshehura

Erdogan kërkon ‘vetminë e çmuar’ larg nga aleanca me Perëndimin

Shumë analistë kanë shkruar kohët e fundit se rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla është...

Albert Çaçi

India, S-400 dhe implikacionet gjeopolitike

India më në fund i dha fund dyshimeve dhe vendosi blerjen e 5 baterive S-400...