MENU
klinika
A do të ndryshojë emri?

Ç’do ti kërkohet maqedonasve për ndryshimin e madh?

Deklarata e presidentit palestinez

Akuzat ndaj SHBA: Jeruzalemi nuk është në shitje

Presidenti palestinez Mahmud Abbas foli shumë ashpër për Izraelin dhe SHBA-të në Asamblenë e Përgjithshme...

Kapur në 'mengene'

Trump midis sistemeve demokraci-autoritarizëm

Nga Eugent Kllapi/ Shumë më shpejt se Fokujama të deklaronte haptas që e gjithë bota...

Nga New York Times

Mos vallë Makron po bëhet “heroi i Evropës”?!

Presidenti Emmanuel Macron, erdhi në pushtet 16 muaj më parë. Popullariteti i 40-vjeçarit ka rënë...

'Lordë të shkretëtirës'

Lufta Britani-Amerikë për dominimin e Lindjes së Mesme

Beteja ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për Supremacinë në Lindjen e Mesme...

Nga Project Syndicate

Çfarë do të fitojë Kina nga lufta me SHBA?

Dy ekonomitë më të mëdha në botë, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, janë tanimë në...

Nga The Economist

Takimi/ Vetëm Merkel mund t’a shpëtojë Erdoganin…

Herën e fundit që Rexhep Tajip Erdogan bëri një vizitë zyrtare në Gjermani në shkurt...

Shtohen tensionet Itali-Francë

Pse po e krahasojnë Salvinin me Ponc Pilatin?

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Francës duket se nuk kanë asnjë shenjë përmirësimi. Dy shtetet vazhdojnë...

Sulmon drejtpërdrejt Obamën

Trump: Nëse nuk do zgjidhesha unë, miliona njerëz do ishin vrarë

Gjatë një konference shtypi që zgjati më shumë se një orë të mërkurën, Presidenti Donald...

Po përmbyset sundimi i ligjit

Fundi i demokracisë së Brazilit….

Autoritetet braziliane kanë ndaluar ish-presidentin Luiz Inácio Lula da Silva të kandidojë për rizgjedhje, për...

Nga Project Syndicate

Venezuela në rrezik/ Është koha që bota të veprojë…

Me inflacionin në rritje, rrënimin e infrastrukturës, krimin që vazhdon të përhapet dhe uria që...

Albert Çaçi

Pasojat e globalizmit

Vendosja e taksave doganore dragoniane nga ana e Trump ndaj Kinës për 200 miliardë dollarë...