MENU
klinika
Ricardo Hausmann/ Project Syndicate

‘Mrekullia shqiptare’-Analiza që profesori i huaj i kushtoi Shqipërisë

Joschka Fischer

Brexit dhe një rend i ri evropian…

Që kur votuesit britanikë vendosën të largonin vendin e tyre nga Bashkimi Europian, debati i...

Gjermanët kundër pushtetit të Erdogan

“Terrorist, fashist, diktator”, Erdogan pritet me protesta

Në disa demonstrata në Berlin u protestua kundër vizitës së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan...

A do të ndryshojë emri?

Ç’do ti kërkohet maqedonasve për ndryshimin e madh?

Maqedonasit do të votojnë në një referendum të dielën, që mund të rezultojë në ish-republikën...

Deklarata e presidentit palestinez

Akuzat ndaj SHBA: Jeruzalemi nuk është në shitje

Presidenti palestinez Mahmud Abbas foli shumë ashpër për Izraelin dhe SHBA-të në Asamblenë e Përgjithshme...

Kapur në 'mengene'

Trump midis sistemeve demokraci-autoritarizëm

Nga Eugent Kllapi/ Shumë më shpejt se Fokujama të deklaronte haptas që e gjithë bota...

Nga New York Times

Mos vallë Makron po bëhet “heroi i Evropës”?!

Presidenti Emmanuel Macron, erdhi në pushtet 16 muaj më parë. Popullariteti i 40-vjeçarit ka rënë...

'Lordë të shkretëtirës'

Lufta Britani-Amerikë për dominimin e Lindjes së Mesme

Beteja ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për Supremacinë në Lindjen e Mesme...

Nga Project Syndicate

Çfarë do të fitojë Kina nga lufta me SHBA?

Dy ekonomitë më të mëdha në botë, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, janë tanimë në...

Nga The Economist

Takimi/ Vetëm Merkel mund t’a shpëtojë Erdoganin…

Herën e fundit që Rexhep Tajip Erdogan bëri një vizitë zyrtare në Gjermani në shkurt...

Shtohen tensionet Itali-Francë

Pse po e krahasojnë Salvinin me Ponc Pilatin?

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Francës duket se nuk kanë asnjë shenjë përmirësimi. Dy shtetet vazhdojnë...

Sulmon drejtpërdrejt Obamën

Trump: Nëse nuk do zgjidhesha unë, miliona njerëz do ishin vrarë

Gjatë një konference shtypi që zgjati më shumë se një orë të mërkurën, Presidenti Donald...