MENU
klinika
Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

Nga Project Syndicate

Ballkani i shkatërruar nga nacionalizmi po rindërtohet…

Nuk ka aspak dyshime se dekadat e fundit kanë sjellë më shumë regres sesa progres...

Një projekt i përbashkët

Çfarë planesh po ‘thurin’ Kina, Pakistani dhe Arabia Saudite?

Pakistani ka ftuar Arabinë Saudite që të investojë në korridorin e infrastrukturës së financuar nga...

Edhe një kandidat që i ngjason Trump

Zgjedhjet për president në Brazil po na kujtojnë SHBA…

Votuesit brazilian muajin e ardhshëm do të zgjedhin një president të ri. Jair Bolsonaro i...

Nuk do të ndërtojë murin për migrantët

Ministri spanjoll refuzon këshillat e Trump

Ministri i Jashtëm spanjoll Josep Borrell thotë se Presidenti i SHBA Donald Trump sugjeroi që...

Grindje për Brexit

Si shkoi samiti i BE në Salzburg?

Udhëheqësit evropianë ditën e sotme kërkuan një frymë të re kompromisi lidhur me daljen e...

Kush do të zërë vendin e Juncker?

Një tjetër kandidat për presidencën e KE

Ish-kancelari austriak i qendrës së majtë Christian Kern njoftoi se do të kandidojë në zgjedhjet...

Do mbështesë Hungarinë

Bullgaria ‘surprizon’ gjithë Evropën

Bullgaria do të mbështesë Hungarinë në konfliktin me Bashkimin Evropian, kështu tha të mërkurën zëvendëskryeministri...

Spekulime për takim

Mes SHBA dhe Iranit do të ketë armëpushim?

Shtetet e Bashkuara po kërkojnë të negociojnë me Iranin për programin e raketave balistike të...

Një bazë ushtarake

Pse po “trembet” Rusia nga planet e reja SHBA-Poloni?

Të martën, Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe homologu i tij polak, Andrzej Duda, sygjeruan...

Albert Çaçi

A e përballon Kina një luftë të ftohtë?

SHBA vendosi pardje  një taksë doganore prej  200 miliardë dollarësh për mallrat e  importit nga  Kina.  Në...

Shpërfill Këshillin e Sigurisë

Këshilltari më i mirë i sigurisë për Trump? Vetvetja…

Duhet pranuar se politika e jashtme e presidentit amerikan Donald Trump, trajtimi shpeshherë impulsiv i...