MENU
klinika
Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!

Nga Deutsche Welle

Lider i Evropës apo mbrojtës i interesave tradicionale franceze?

Ku dëshiron ta çojë BE dhe NATO-n me prishjen e statuskuosë aktuale Presidenti francez Macron?...

Nga Project Syndicate

Për Putinin gjithçka rrotullohet rreth parave

Në librin e saj “Kleptokracia e Putinit” në vitin 2014, i ndjeri Karen Dawisha argumentoi...

Ja përse Merkel duhet të largohet

“Zemra e Evropës” duhet të rrahë më shpejt!

Gjermania është zemra e Evropës, zemra e ngadaltë e një biznesmeni të ushqyer mirë që...

Një 'zgjim' për BE-në

Si t’i përballojë Europa çmenduritë e Macron?

Presidenti francez Emmanuel Macron ka acaruar disi aleatët kohët e fundit me qëndrimin ndaj NATO-s...

Nga The Economist

Tanimë Kina e konkurron SHBA-në edhe ushtarakisht…

“Unë nuk i frikësohem luftës bërthamore,” mburrej Mao Zedong, udhëheqësi i Kinës, në Moskë në...

Efektet e sanksioneve

Duke kërkuar të dëmtonin rusët, amerikanët dëmtuan veten…

Kremlini mund të ketë ndjerë “një ankth” kur SHBA filluan të sanksiononin Rusinë, por në...

Pengesat për Bashkimin Monetar

Italia po luan një lojë të rrezikshme!

Gjermania ka qenë prej kohësh e akuzuar si pengesa kryesore në rrugën e përfundimit të...

Nga Financial Times

Ku ‘çalon’ vizioni i Macron për Evropën?

BE-ja ka ngecur, presidenti francez Emmanuel Macron ankohet se tani ai më shumë i ngjan...

Ç'ndodhi këtë herë?

Gjermani-Turqi “s’gjejnë dot paqe”, sërish tensione

Turqia ka arrestuar një avokat turk të punësuar nga Ambasada gjermane në Ankara,  një masë...

Zgjerimi i Bashkimit Europian

Propozimi francez nuk është i vetmi!

Bashkimi Evropian nuk ia ka kthyer shpinën Ballkanit Perëndimor, por ka vend për përmirësime. Propozimi...

Nga Project Syndicate

Si një njeri i vetëm e bëri Amerikën një vend mediokër…

Ekonomia amerikane ka qenë prej kohësh ndër më produktivet në botë pikërisht sepse kostot e...