MENU
klinika
"Nuk duam të merremi me ta"

Salvini: Merkel dhe Macron e kanë shkatërruar Evropën

Bisedimet Konservatorë-Laburistë

Brexit/ Përfundojnë bisedimet pa marrëveshje

Bisedimet midis Laburistëve dhe qeverisë britanike që synojnë përfundimin e “bllokimit” të Brexit kanë përfunduar...

Nga The Guardian

Lufta e Trump kundër abortit tani është ndërkombëtare

Administrata e Trump ka nisur luftën e saj mbi abortin në mbarë botën, duke pakësuar...

Zgjedhjet

Bill de Blasio në garën për nominimin për president

Kryebashkiaku i Nju Jorkut, Bill de Blasio do të kërkojë nominimin presidencial demokrat për zgjedhjet...

Georgios Katrougalos

Ministri grek: BE t’i mbajë dyert hapur për Turqinë

Ministri i Jashtëm i Greqisë Georgios Katrougalos dëshiron që Brukseli të mbajë derën e hapur...

Nga The Guardian

Britania e Brexit si Gjermania e Vajmarit

Në ekspozitën që sapo u hap në Muzeun Historik Gjerman të Berlinit ju menjëherë përballeni...

Nga New York Times

Kina dhe një bast i humbur i amerikanëve…

Njëzet e tetë vjet më parë, Presidenti Xhorxh Bush mbajti një fjalim për Kinën. Ishte...

Deklarata e kancelares

Merkel: Kemi interesa të përbashkëta me Turqinë

Kancelarja Angela Merkel ka nënvizuar rëndësinë strategjike të Turqisë për Gjermaninë të premten, pavarësisht ndryshimeve...

Rezulatet e sondazheve

BE do të marrë fund për 20 vjet?

Më shumë se gjysma e evropianëve besojnë se BE ka të ngjarë të marrë fund...

Kriza me azilkërkuesit

Itali, dekreti i Salvinit: Gjoba për çdo emigrant të shpëtuar

Qeveria italiane po planifikon të lëshojë një dekret, që do të bënte që çdo anije...

Nga Project Syndicate

Kur Nelson Mandela ndryshonte historinë…

Njëzet e pesë vjet pas zgjedhjes së tij, dhe gati 101 vjet pas lindjes së...

Nga foreign policy

Demokracia turke s’mund të vdesë, sepse s’ka jetuar kurrë…

Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë anuloi zgjedhjet e fundit të fundit të kryebashkiakut të...