MENU
klinika
Nga The Atlantic

Ja përse nuk duhen besuar parashikimet për COVID-19

"Sot përkrah Italisë por fatkeqësisht..."

“Jemi me ju”, BE i kërkon falje Italisë

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen i tha Italisë të enjten më 2...

Nga Financial Times

Koronavirusi tregon se Evropa e Amerika s’do të jenë kurrë njësoj!

Trajtimi i kësaj krize nga Donald Trump duket se ishte parashikuar. Në mars 2016, Art...

Edhe për sa kohë?

Në kohë koronavirusi, Viktor Orbani po tallet me BE-në!

Përgjigjia e Komisionit të BE-së për ligjet e jashtëzakonshme në Hungari është tepër e dobët....

Editoriali i The New York Times

Koronavirusit nuk i intereson origjina e askujt, Trumpit po!

Tre javë më parë, me pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara që tashmë...

Nga Project Syndicate

Është një grup politikanësh që e ‘dashuron’ këtë pandemi!

Kërcënimet për sigurinë kombëtare kufizojnë mosmarrëveshjet politike të brendshme. Në mungesë të tubimeve të mëdha...

Presidentit kinez i ka mbetur vetëm një vit kohë

Xi ëndërrimtarin nuk e ndalon as koronavirusi…

Pekini e percepton kaosin aktual ekonomik global të shkaktuar nga koronavirusi si një mundësi për...

Evropa ka nevojë për të...

Nëse jo Merkel, kush?!

Pas më shumë se 14 vjetësh në detyrë, Merkel është rikthyer në krye të luftës...

Ajo i ka braktisur Italinë e Spanjën

BE dështoi në 2008, nuk duhet të dështojë sërish!

Ka patur disa moment që BE mund t’i përdorte për të treguar përfitimin e përkatësisë...

Nga The Guardian

Nëse themi “unë i pari”, do të fundosemi të gjithë…

Bashkimi Evropian ka kaluar disa stuhi,  krizën e eurozonës, krizën e migracionit dhe Brexit, por...

Italianët thirrje gjermanëve

“Na ndihmoni siç u ndihmuat ju pas luftës”

Kryetarët e bashkive italiane dhe guvernatorët rajonalë blenë një faqe në gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitung...

Nga Project Syndicate

Si koronavirusi po na vë të gjithëve në provë…

Kriza COVID-19 paraqet një provë të solidaritetit njerëzor. A do të përfshihen të pasurit ose,...