MENU
klinika
Takimi me Presidenten e Komisionit Evropian

Zelensky: Duhet një paketë e shtatë sanksionesh kundër Rusisë!

Analiza

Rregulli i treshit: Nga çfarë kërcënohet sot BE?

Bashkimi Evropian është treguar i vendosur në përgjigjen e tij ndaj luftës së Rusisë kundër...

Analiza

Veç Ukrainës, është një shtet tjetër që i duhet urgjent ndihma e BE!

Më 3 mars, Moldavia aplikoi zyrtarisht për anëtarësim në BE. Masa erdhi nga ndjenja e...

Analiza e The Washington Post

Për të mposhtur Kinën, Amerika duhet të mposhtë Rusinë!

“Tani po jetojmë në një epokë krejtësisht të re”, tha 99-vjeçari Henry Kissinger, kur komentoi...

ANALIZA

Zgjerimi nordik do t’ia shtojë problemet NATO-s!

Pesëmbëdhjetë vite më parë isha në një takim në Stokholm me një grup deputetësh nga...

Analiza

Pse pikërisht tani, Bideni fokusohet te Kina?

SHBA-të, diplomatikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht, po luajnë shah 3D me Kinën dhe humbasin në të...

Analiza e The Washington Post

Ukraina është betejë e Lindjes dhe Perëndimit!

Pushtimi i Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin përfaqëson versionin e tij për atë që...

Analiza

Britania nën drejtimin e Johnson humbi vetveten…

Të hënën në mëngjes, e gjeta veten në një pozicion shumë të vështirë për të...

Nga The Washington Post

Putin përdori çdo mjet, tani po “luan” me urinë globale!

Mes luftës mizore të Vladimir Putinit kundër Ukrainës, një gjakderdhje e pakuptimtë dhe përpjekje për...

Analiza e Project Syndicate

Çfarë duhet t’i mësojë Kinës lufta në Ukrainë?

Teksa lufta e Rusisë kundër Ukrainës hyn në muajin e saj të katërt, fundi mbetet...

Analiza

Merkel, fajtore për luftën në Ukrainë?

Angela Merkel nuk është e çmendur, ajo është thjesht e zhgënjyer. Ajo gjithmonë e dinte...

Analiza

Fokusi i Rusisë ka ndryshuar dhe ka një arsye!

“Kjo është një betejë shumë e ashpër, shumë e vështirë… Unë jam mirënjohës për të...