MENU
klinika
Joschka Fischer/ Project Syndicate

Perëndimi s’mund ta bëjë Kinën siç ai do!

Nga The Washington Post

Bjellorusia, “luftë” e Rusisë dhe Perëndimit?

Të dielën, dhjetëra mijëra protestues u bashkuan në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk. Ata brohoritën për...

Analiza

Hapja e kufijve/ A gaboi Evropa?

A ishte gjithçka për asgjë? Me Spanjën, Franca dhe Gjermania që regjistrojnë numrin më të...

Aleksei Navalni nuk ishte i pari...

Pse zgjidhet helmi për të eleminuar armiqtë e Putinit

Kur lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalni u sëmur papritur gjatë fluturimit nga Siberia në...

Çfarë thotë Erdogan?

Rritja e tensioneve, Gjermania dërgon ministrin në Turqi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se Turqia është një nga dhjetë vendet e...

DW: Premtimi që vulosi epokën e Merkel

Çfarë ndodhi 5 vjet pas fjalisë së famshme “Ne ia dalim mbanë”?

Para 5 vjetësh, kancelarja Angela Merkel tha fjalinë e famshme “Ne ia dalim mbanë”. Në...

DW: Si do përpiqet ta ndihmojë Lukashenkon

Tensionet/ A do dërgojë tanke Putini në Bjellorusi?

Vladimir Putini nuk mund të dërgojë tanke në Bjellorusi. Por ai do të përpiqet të...

Çfarë do të bëjë Putin për Bjellorusinë?

ANALIZA: Katër opsione për Moskën

Rusia e Putinit nuk ka më ndërmend ta mbështesë regjimin e Lukashenkos. Ama nuk mund...

"Kryetari i OSBE-së kërkon ndërhyrjen në vend"

BILD: Presioni ndaj diktatorit bjellorus do të rritet!

“Presion i ri politik mbi diktatorin bjellorus Aleksandër Lukashenko për të rënë dakord për një...

Dialog në Bjellorusi?

Liderja e opozitës: Lukashenko duhet të largohet, është mirë ta bëjë shpejt

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanovskaya ka thënë se çfarë do të ndodhë Lukashenko...

Nga Project Syndicate

Të gjithë kundër Kinës!

Në fjalimin e tij më të fundit të Vitit të Ri, Presidenti Kinez Xi Jinping...

Shumë pak dihet për të, familjen dhe shtetin...

Jeta sekrete e Kim Jong Un, liderit të Koresë së Veriut

Ashtu sikurse pjesa më e madhe e Koresë së Veriut, edhe jeta personale e udhëheqësit...