MENU
klinika
Heiko Maas/ The Irish Times

Gjermania e ka një vizion të qartë për të ardhmen e Evropës

Tani gjithçka duhet të ndryshojë!

Si BE-ja e përçau Ballkanin…

Më 18 tetor, Franca ishte e vetme në kundërshtimin e pranimit të Maqedonisë së Veriut...

Çfarë ka ndryshuar?

Gjermania, 30 vjet pas Murit të Berlinit

Tridhjetë vjet më parë u rrëzua muri i Berlinit, duke i dhënë fund ndarjes mes...

Nga Financial Times

Sa i ftohtë mund të jetë “dimri i Kremlinit”?

Në rrëfimin e tij për Putinin në pushtet, Robert Service, një shkrimtar i mirënjohur, ilustron...

Dhe një shans 'i artë' për Amerikën

Një ‘Jo’ për Ballkanin, një dhuratë për Putinin

Në samitin e vitit 2003 BE-Ballkan Perëndimor në Selanik, Greqi, BE deklaroi “e ardhmja e...

Pas shtyrjes së Brexit

Zgjedhjet e dhjetorit, një mundësi për të transformuar Britaninë

Britania e Madhe u drejtohet zgjedhjeve këtë dhjetor dhe të gjitha partitë kanë nisur fushatën...

Nga Deutsche Welle

A mund të përjashtohet Turqia nga NATO?

Sipas një anketimi shumica e gjermanëve janë për përjashtimin e Turqisë nga NATO – shumë...

Pas zgjedhjes së liderit të ri

ISIS kërcënon hapur SHBA-në: Mos gëzo Amerikë…

Menjëherë pas caktimit të liderit të ri, ISIS ka bërë një paralajmërim të fortë për...

Nga Time

Këto janë të vërtetat ‘e hidhura’ që zbuloi vrasja e Al-Baghdadit

Vdekja e Abu Bakr Al-Bagdadi mund të mos e ndryshojë botën. Sidoqoftë, kjo ngjarje do...

Nga Financial Times

Macron po luan me durimin e aleatëve evropianë

Që nga fitorja e tij në zgjedhjet e vitit 2017, Presidenti Francez Emmanuel Macron ka...

Nga The Washington Post

Trump i ka dhënë Rusisë gjithçka që ka kërkuar…

Çfarë dëshiron presidenti rus Vladimir Putin nga homologu i tij amerikan?   Presidenti Trump, i...

Nga Deutsche Welle

Zgjedhjet janë një shans i ri për Britaninë e Madhe!

Më në fund po lëvizin gjërat në Britaninë e Madhe. Atje është hapur rruga për...