MENU
klinika
Evropa do të duhet të zgjedhë

Pas koronavirusit, asgjë s’do të jetë njësoj mes BE-së dhe Kinës!

Si t'i zgjidhë problemet e veta

Ky është një “alarm zgjimi” për BE-në: Koha për të ndryshuar!

Nuk ishte për t’u habitur kur Britania u bë shteti i parë anëtar që luajti...

Menaxhimi i krizës COVID-19

Gjermania, sërish një hap para Francës!

Në Francë, opinioni dhe mediat e kanë shoqëruar me respekt dhe habi efikasitetin e reagimit...

Eksperti shpjegon zhdukjen e Kim Jong-Un

Pse lideri komunist inskenoi vdekjen dhe nga u frymëzua…

Lideri komunist i Koresë së Veriut, Kim Jong-un mund të ketë inskenuar qëllimisht vdekjen në...

"Kemi prova se virusi u krijua në laborator"

“Po kërkojnë të na shtypin”, Kina reagon pas akuzave të Pompeos

Transmetuesi shtetëror i Kinës i kritikoi ashpër komentet e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo,...

Nga Project Syndicate

COVID-19 apo “déjà-vu”?

Pandemia e COVID-19 po përshpejton tre tendencat themelore gjeopolitike: ngritjen e Azisë, rënien e Shteteve...

Marrëdhëniet me Kinën

Trumplomaci: Çfarë fshihet pas strategjisë së SHBA-së?

Tensionet midis SHBA-së dhe Kinës kanë nisur kohë më parë, por pandemia dhe zgjedhjet presidenciale...

Aktiviteti në Mesdheun Lindor

Turqia nuk “dorëzohet” as në kohë pandemie!

Turqia ka intensifikuar aktivitetet e kërkimit dhe shpimit të hidrokarbureve në Mesdheun Lindor pavarësisht pandemisë...

Nga Bloomberg

3 “detyrat” që do e mbajnë Putinin në pushtet deri në 2036!

Pasi mungoi dukshëm gjatë javëve të para të shpërthimit të Covid-19 të Rusisë, Vladimir Putin...

Cilën anë po mban në luftën aktuale

Evropa, me Kinën apo kundër Kinës?

Pandemia Covid-19 është një krizë e shëndetit publik me pasoja katastrofike ekonomike. Fondi Monetar Ndërkombëtar...

Sekretari i Shtetit akuzon hapur Kinën

“SHBA ka prova se COVID-19 erdhi nga një laborator kinez”

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo tha se ekzistojnë “prova të mëdha” që koronavirusi...

Rizgjedhja si president

Strategjia e Trump po i bind amerikanët!

 Presidenti Donald Trump po përballet me një fushatë të ashpër rizgjedhjeje. Vendi  është prekur nga...