MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Pesë parimet që nuk duhen harruar në kohë krize!

Nga The Guardian

Koronavirusi, triumf apo katastrofë për Trumpin?

Në ditën e zgjedhjes së Donald Trump, ekonomistët parashikuan fatkeqësi. Ajo që askush nuk mund...

NATO nuk do t'i bindet kërkesave të saj

Askush nuk e beson më Turqinë…

Vrasja e 33 ushtarëve turq në një sulm ajror muajin e kaluar në Provincën Idlib...

Nga Rusia me dashuri...

“Ndihmat e Rusisë nuk na bëjnë punë!”

Pajisjet për të luftuar koronavirusin, dërguar nga Rusia në Itali, vendi më i prekur, veç...

Koronavirusi

Kur do të mbarojë? Asnjë lider nuk mund të përgjigjet…

Askush nuk e di se si përfundon e gjithë kjo situatë. Ndërsa izolimet kudo në...

Tani më shumë se kurrë..

A mund ta bashkojë koronavirusi BE-në e përçarë?

“BE-ja ka marrë fund”, thuhet lart e poshtë. “Edhe në kohë koronavirusi, anëtarët e tij...

Amerikanët besojnë tek ai

Si asnjëherë më parë, Trump po vepron siç duhet…

Ndërkohë që kriza e koronavirusit vazhdon, diçka e çuditshme po ndodh, njerëzit po e mbështesin...

Nga Project Syndicate

Bota do të mbajë mend çfarë bëri Kina, jo çfarë tha!

Një muaj më parë, Kina luftonte koronavirusin. Mijëra raste të reja konfirmoheshin çdo ditë. Spitalet...

Nga Financial Times

A mund ta përballojë i vetëm një vend këtë pandemi?

“Evropa do të formëzohet në kriza dhe ajo do të jetë rezultat i alternativave të...

Ku humbi SHBA-ja?

Pse Kina e Rusia po e ndihmojnë Italinë?

Në Itali, kur analistët politikë thonë, “Po vjen kalorësia” (“arrivano i nostri”), ata janë duke...

Tani francezët janë mirënjohës...

Kjo është kriza që i duhej Macron-it!

Presidenti Emmanuel Macron ka ndërmarrë veprime drastike për të luftuar përhapjen e koronavirusit në Francë....

Planet për të qëndruar në pushtet deri në 2036

“Dorëzohet” Putini, shtyn votimin për shkak të koronavirusit

Presidenti rus Vladimir Putin ka shtyrë një votim mbarëkombëtar që ishte caktuar të zgjaste sundimin...