MENU
klinika
Analiza

A do ta detyrojë embargoja Putinin që të ndalojë luftën?

Analiza

Pse Macron dhe Scholz po i “përulen” Rusisë?

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz thanë javën e kaluar se Rusia...

ANALIZA

Si do të ndikojë Ukraina në qasjen e BE-së ndaj Ballkanit?

Deri më tash në Bashkimin Evropian, sa herë që është folur për procesin e zgjerimit...

Nga The Washington Post

Amerika nuk do të jetë më kurrë e bashkuar!

Edicioni i Samitit të Amerikave, 2022, hapet të hënën në Los Anxhelos, por Presidenti Biden...

Lufta

Mbretëria e Bashkuar do t’i dërgojë Ukrainës sisteme raketash

Mbretëria e Bashkuar po dërgon raketat e saj të para me rreze të gjatë veprimi...

Nga Deutsche Welle

Ambiciet e Kinës në Paqësor

Kina do të imponohet me ambicjet e saj të politikës për sigurinë dhe ekonominë edhe...

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë

Shefi i NATO, “telefonatë konstruktive” me Erdoganin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është takuar me kryeministren finlandeze dhe ka folur...

Frika që kanë ekspertët

A janë Shtetet e Bashkuara të përgatitura për një luftë kibernetike me Rusinë?

Shtetet e Bashkuara janë objektiv i mijëra sulmeve të përditshme kibernetike, shumë prej të cilave...

Analiza

Çfarë po kërkon të tregojë Erdogan në mes të një krize?

 Turqia tashmë ka hyrë në atë që është në fakt një periudhë parazgjedhore dhe presidenti...

Analiza

Ora e Evropës nuk ka ardhur ende…

Jacques Poos nuk jetoi për të parë fjalët e tij më të famshme të hidheshin...

Analiza

Lufta në Ukrainë, a është treguar Europa me dy fytyra?

Ka pasur dy kriza të rëndësishme globale që nga Referendumi i Brexit – Koronavirusi dhe...

Analiza

Si Ukraina po shton tensionin në marrëdhëniet SHBA-Kinë

Kina po bëhet “më represive brenda dhe më agresive jashtë vendit”, sipas sekretarit amerikan të...