MENU
klinika
Analiza e The New York Times

Ku po shkon Evropa?

Furnizimi me gaz

Rusia kërcënon shtetin më të varfër në Europë

Perspektiva pro-europiane ka penalizuar Moldavinë e cila tashmë po kërcënohet nga Rusia për furnizimin me...

"Aftësia e tyre për ta bërë këtë gjë, mbetet të shihet"

A munden talibanët ta luftojnë Shtetin Islamik në Afganistan?

Colin Kahl, zyrtar i lartë në Pentagon, ka thënë se është e paqartë nëse talibanët...

DW: Pandemia e koronës dhe polarizimi si probleme

“Shkarkohet” qeveria Merkel

Me falënderime dhe lëvdata, Presidenti Gjerman Steinmeier, e liroi nga detyra qeverinë Merkel. Periudha e...

Analiza

Polexit ose sundimi i ligjit: Cilën do të zgjedhë BE-ja?

Ne 7 shtator 2021, Gjykata Kushtetuese e Polonisë, gjykata kushtetuese e Republikës së Polonisë, vendosi...

Analiza

Tani Putini ka në dorë gjithë Evropën dhe këtë dhuratë ia bëri Bideni!

Një vit më parë, SHBA-ja po përpiqej shumë të shkatërronte një projekt prej 11 miliardë...

Analiza

Sa e sigurt është e ardhmja e BE-së?

Është bërë praktikë e zakonshme në shumë vende që të verifikohen me kujdes të gjitha...

Shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Sudan: Ushtria merr kontrollin e vendit

Në Sudan, Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe shpërndau këshillin e përbashkët...

“Qëllimi ynë nuk ishte të shkaktonim një krizë”

Erdogan tërhiqet nga vendimi për shpalljen non grata të ambasadorëve

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan e tërhoqi deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve...

Në fokus situata në Afganistan, marrëveshja bërthamore e Iranit dhe...

Putin bisedë telefonike me kryeministrin britanik

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri britanik Boris Johnson kanë zhvilluar një bisedë telefonike përpara...

Tensionet

“BE na ka vendosur armën në kokë”, Polonia kërcënon me luftë!

Komisioni Evropian që i bën kërkesa Polonisë teksa i ka drejtuar  një “armë në kokë”...

Analiza

Zgjedhjet që do të vendosin fatin e Erdoganit!

Zgjedhjet e Turqisë në vitin 2023 do të zhvillohen mes konkurrencës së ashpër dhe në...