MENU
klinika
Gushti i surprizave

Pas Krimesë, Putini do të aneksojë me forcë Bjellorusinë!

Si mund të marrë fund konflikti disavjeçar?

Turqia të mburret kur të rregullojë marrëdhëniet me Greqinë!

Një grindje e re midis Turqisë dhe Greqisë nisi javën e kaluar për të drejtat...

Kush mban përgjegjësi?

Sërish “krizë” refugjatësh në Evropë, fajtore Italia?!

Në Italinë e Jugut kryetarët e bashkive janë të alarmuar se qendrat e pritjes së...

Nga The Washington Post

Trump e toleron Putinin, por…

Ashtu si Reagan, Presidenti Trump përpiqet për marrëdhënie të mira me të gjitha kombet, përfshirë...

Nga The Economist

Po pas Trumpit, a do të vazhdojë “lufta” me Kinën?

Në dhjetor në administratën Trump u vendosën një sërë masash ndëshkuese ndaj Kinës. Kjo nuk...

Editoriali i The New York Times

A ka ardhur koha për të votuar me postë?

Donald Trump është çuditërisht i fiksuar pas idesë se votimi me postë është metoda më...

Editoriali i The Guardian

A është kjo rënia e “diktatorit të fundit të Evropës”?

Alexander Lukashenko është nën presion si kurrë më parë. Javën e kaluar ka sjellë skena...

Nga The Guardian

Turqisë e Greqisë i duhet ndërhyrja e Merkelit!

Një mundësi e rrallë për të qetësuar ujërat e trazuar të Mesdheut Lindor u shfaq...

Nga The Washington Post

BE sërish hesht, për Makronin!

’Është një “skandal”, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres. Shumë të...

Nga CNN

Tërheqja e trupave nga Gjermania, “dhurata e fundit për Putinin”

Që kur e mori postin, presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka vënë vazhdimisht në shënjestër...

'Lufta e ftohtë' mes Trump dhe rrjetit social

TikTok i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk do të shkojmë askund

Një zyrtare e lartë e aplikacionit të famshëm, TikTok, është kundërpërgjigjur ndaj planit të presidentit...

Përballja me një elektorat të polarizuar

Sfidat e presidentit Trump për tu rizgjedhur në nëntor

Amerikanët do të shkojnë në votime në 3 nëntor për të zgjedhur presidentin. Republikani Donald...