MENU
klinika
Synohet arritja e një marrëveshjeje

BE kërkon vijimin e bisedimeve me Britaninë për Brexit

Nga The Washington Post

Trump, Biden dhe bota

Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara janë një ngjarje ndërkombëtare. Për dekada, çështja se kush do...

Një e tillë u dërgua edhe në gusht

SHBA zemëron Kinën/ Dërgon luftanije në Ngushticën e Tajvanit

Luftanija, USS Barry lundroi dje përmes ngushticës së Tajvanit ndërsa flota amerikane njoftoi se ishte...

‘Ke vetëm 1 javë kohë’

Gjermania dhe Franca ultimatum Turqisë

Franca dhe Gjermania i kanë dhënë Turqisë një javë kohë që të qartësojë pozicionin e...

Çështja që pengon bisedimet

Pse Merkel e Macron nuk bien dakord për Brexit?

Bisedimet e Brexit kanë shkaktuar ndarje të mëdha midis fuqive të BE-së, Francës dhe Gjermanisë,...

Parë nga sytë e një turku "të zhgënjyer"

Turqia ka pritur për vite të tëra në dyert e BE-së, por tani…

Bashkimi Evropian, i cili e ka mbajtur Turqinë duke pritur në derën e pranimit që...

Incidenti diplomatik

Turqia, ‘sorollat’ në ajër për 20 minuta avionin e ministrit grek

Televizoni publik i Greqisë ka bërë me dije se  autoritetet turke kanë kryer një provokim...

Nga The Washington Post

Si Joe Biden mund të ndryshojë politikën amerikane

Joe Biden mund të jetë duke zhvilluar një fushatë të sigurt dhe centriste. Ish-nënpresidenti po...

Analiza e CNN

Pse konflikti azero-armen nuk duhet injoruar…

Ndërsa bota është e preokupuar me pandeminë Covid-19, konflikti rajonal në enklavën e largët separatiste...

Nga New York Times

Amerika po kërkon të shërohet, fizikisht dhe politikisht!

Kur pashë debatin e parë Trump-Biden, imagjinoja se Byroja Politike e Partisë Komuniste Kineze ishte...

Përgatitje për dhunë të mundshme zgjedhore

A do ketë dhunë ditën e zgjedhjeve në Amerikë?

Zyrtarët e ngarkuar për sigurinë e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në mbarë Shtetet e Bashkuara,...

Nëse ai fiton…

Pse Ukraina mbështet fitoren e Biden?

Që kur fitoi pavarësinë në 1991, Ukraina ka menduar për Amerikën si mikun e saj...