MENU
klinika
Macron dhe Scholz kërkesë Putinin

“Armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqje të trupave nga Ukraina”

BBC

BE-së i duhet një strategji e re kundër Putinit!

Udhëheqësit e BE-së pritet të takohen të hënën në një samit të jashtëzakonshëm, por siç...

Analiza

Putin dhe Xi Jinping i fundosën vetë kombet e tyre…

 Putin nuk është i vetmi autokrat i plotfuqishëm që aktualisht ka një krizë në karrierë...

Analiza

Nga ndryshojnë Ukraina dhe Tajvani?

Konflikti Ukrainë-Rusi është bërë një udhërrëfyes për Shtetet e Bashkuara për të përgatitur një strategji...

Analiza e The Washington Post

Tani nuk është koha për marrëveshje me Putinin

Luftërat mbarojnë. Shumica, përfundojnë me negociata. Kjo mund të jetë ajo që ndodh edhe me...

Analiza

Pse idetë e Macron-it për Evropën po dështojnë?

Presidenti francez Emmanuel Macron po shpërdoruar mundësinë e tij për të bërë realitet vizionin e...

Analiza e The Guardian

Biden po “luan me zjarrin”!

Biden bëri një deklaratë potencialisht të rrezikshme të hënën. Në Tokio, ai iu përgjigj me...

Anëtarësimi në NATO

Si mund ta bindin Suedia dhe Finlanda Turqinë?

Bisedimet që kanë si qëllim që të sheshojnë mosmarrëveshjet mes Turqisë, Suedisë dhe Finlandës sa...

Nga The Guardian

Ukraina po mësohet me luftën, por ajo duhet të marrë fund!

Tre muajt e fundit, 600 njerëz kanë fjetur në stacionin e metrosë Heroiv Pratsi në...

Analiza e The Washington Post

Davos: Një shembull i qartë se globalizmi nuk e shpëton botën!

Pjesëmarrësit e Forumit Ekonomik Botëror vjetor këtë javë në Davos, Zvicër, thuhet se janë nuk...

Analiza

E vërteta e planit “pa ndjenja” të Macronit mbi zgjerimin e BE-së

Komentet e fundit të presidentit francez, Emmanuel Macron, mbi një bashkësi (komunitet) paralele evropiane për...

Analiza e The Guardian

Logjika e ftohtë pas taktikave mizore të Rusisë në Ukrainë

Ofensiva e SHBA-së në rajonin e Donbasit po përparon ngadalë. Pasi nxitoi të nisë operacionin...