MENU
klinika
Analiza

Perëndimi nuk duhet “t’i hapë më rrugë” Putinit!

Analiza

Ky dimër mund ta ndryshojë Evropën përgjithmonë!

Në barbekju dhe festa në kopsht, biseda përqendrohet në ngjarjet e gjashtë muajve të mëparshëm,...

Analiza e The Guardian

Lëvizjet e fundit të Putinit tregojnë sa i dëshpëruar është

Në fundjavë, Rusia nënshkroi një marrëveshje me Ukrainën për të lejuar rifillimin e eksporteve të...

Analiza

Rusinë apo Ukrainën, anën e kujt po mban Erdogani?

Udhëtimi i parë i Vladimir Putin jashtë ish-Bashkimit Sovjetik që nga fillimi i luftës në...

Editoriali i The Washington Post

Lufta ka rifilluar në Ukrainë, bashkë me mizoritë ruse!

“Pauza operacionale” ushtarake e shpallur nga Rusia pas përfundimit të pushtimit të provincës lindore të...

Editoriali i The Guardian

Kriza e Italisë erdhi në momentin më të vështirë për Evropën!

Ishte korrik 2012 kur Mario Draghi, në atë kohë kreu i Bankës Qendrore Evropiane, tha...

Analiza

Pse Moldavia është objektivi i radhës i Rusisë?

“Ne duhet të përballemi me realitetin se nëse gjërat marrin një kthesë për keq dhe...

Analiza

Putini është në një mision dhe Ukraina është vetëm fillimi!

Tani ukrainasit me të drejtë po pyesin – ku është NATO? Ukraina po lufton luftën...

Editoriali i The Washington Post

Kriza e Italisë nuk është aspak për të qeshur!

Qeveria e Italisë, e 69-ta në 77 vjet që nga Lufta e Dytë Botërore, ka...

Paralajmërimi nga SHBA: Janë rritur përplasjet mes…

“Kina po bëhet gjithnjë e më agresive në Paqësor”

Mark Milley, shefi i Shtabit të SHBA analizoi vitet e fundit, kur janë rritur përplasjet...

Bashkim me Rusinë?

Kremlini, referendum në dy rajonet e pushtuara të Ukrainës

Një referendum për bashkimin e Zaporizhias dhe Khersonit të pushtuar, për t’u bashkuar me Rusinë,...

Rusia sulmon portet e Ukrainës

A është marrëveshja e grurit në rrezik?

Ukraina paralajmëroi më herët se eksportet e grurit nuk do të rifillonin siç shpresohej pas...