MENU
klinika
E njohur si ‘Pantera e Zezë’

Snajperistja ruse me origjinë serbe kapet nga forcat ukrainase

Analiza e New York Times

Jo të gjithë ata që mbështesin Putinin janë”tradhtarë”

Është një histori e vjetër: në kohë lufte, zërat kundër luftës etiketohen si jobesnikë. Në...

Analiza

Lufta në Ukrainë rrezikon destabilizimin e perëndimit

Ka një besim në rritje në aleancën perëndimore për rrjedhën e luftës në Ukrainë. Ky...

Editoriali i The Guardian

Pse Evropa duhet të dyfishojë presionin e saj ndaj Putinit

Asnjë sasi e propagandës apo lajmeve të rreme nuk mund të maskojë faktin se Presidenti...

Vendimi për monedhën ruse

Liderët e G7-ës refuzojnë kërkesën e Putinit

Liderët e shtatëve vendeve më të pasura në botë kanë refuzuar kërkesën e Moskës për...

“Ishte shumë i lodhur, por bënte akoma shaka”

Zelenksy hap dyert e ‘kështjellës’ së tij për ‘The Economist’

I lodhur, por akoma duke bërë shaka, Presidenti i përndjekur i Ukrainës thotë “unë nuk...

“I pushtoj për dy ditë"

5 shtetet që i kërcënoi Putini në vitin 2014, ekspertët shqetësohen

Ndërsa lufta në Ukrainë vijon prej më shumë se një muaj, Rusia ka kërcënuar shtete...

Analiza e Joschka Fischer, Project Syndicate

Si duhet të riformësojë Evropën lufta në Ukrainë

Lufta është kthyer në Evropë. Një muaj më parë, një fuqi e madhe evropiane sulmoi...

Nga The Guardian

Jo vetëm Kina! Cilat shtete po e mbështesin Rusinë?

Kur Vladimir Putin njohu Donetsk dhe Luhansk si republika të pavarura, disa ditë para pushtimit...

Nga The Washington Post

Atë që Biden kërkon për Ukrainën duhet ta bëjë për Amerikën!

Duke folur të shtunën në Varshavë, në vijën e parë të demokracisë evropiane ndërsa lufta...

Europa plotë me agjentë rusë

Si u zbuluan “007-at” e Putinit?

Evropa është e shqetësuar, pasi spiunët rusë duket se janë të pranishëm pothuajse në të...

Bota nuk mund “t’i djegë urat lidhëse” me Moskën

Caktohen datat dhe vendi i takimit të radhës Rusi-Ukrainë

Anëtarja e NATO-s, Turqia, e cila ka marrëdhënie të mira me Rusinë dhe Ukrainën do...