MENU
klinika
Lufta në Ukrainë

VOA: Ushtria ruse po zhvendos fokusin nga ofensiva ndaj Kievit

Analiza e New York Times

Pse Lindja dhe Perëndimi nuk e shohin njësoj luftën?

Nga Karolina Wigura dhe Jaroslaw Kuisz VARSHAVË – Simbolika ishte e habitshme. Më 12 mars,...

Analiza e BBC

Si do ta mbajë Amerika Perëndimin të bashkuar?

Pas viteve mosinteresim, shpeshherë antagonizëm ndaj BE-së, të Trump-it, SHBA-të janë kthyer  kur bëhet fjalë...

Analiza e The Washington Post

A do të përfundojë edhe Tajvani me Kinën si Ukraina me Rusinë?

Bi-khim Hsiao është përfaqësuesi i qeverisë së Tajvanit në Shtetet e Bashkuara. Në ditët pas...

"Nuk i vëmë embargo energjisë ruse"

Orban refuzon kërkesën e Zelensky-t

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka refuzuar kërkesën e bërë nga presidenti i Ukrainës Volodymyr...

Takim me presidenten e KE

Viziton Poloninë, Joe Biden sot shumë pranë Ukrainës

Presidenti Joe Biden do të udhëtojë në Poloni të premten, ndalesa e tij e dytë...

Prej një muaji në luftë

Zelensky: Evropa veproi shumë vonë për të ndalur pushtimin rus

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë një video-adresim në samitin e Këshillit Evropian në Bruksel....

"Ajo është një çështje e brendshme e jona"

Kina: Nuk ka paralelizëm midis Tajvanit dhe Ukrainës

Ushtria Çlirimtare Popullore (ushtria kineze) është “gati të kundërshtojë çdo provokim që destabilizon çështjen e...

Editoriali i The Washington Post

SHBA-ja duhet të mbajë mbi supe “barrën” që i takon!

Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë tha se “shumica dërrmuese, dërrmuese” e refugjatëve ukrainas që...

Analiza

Si Polonia po përfiton nga kriza në Ukrainë!

Qeveria populiste e Polonisë ka qenë nën presion mbi të drejtat dhe demokracinë. Tani, pushtimi...

Kremlini: Lufta të mbarojë para 5 majit

Lufta në Ukrainë/ Sulme me raketa në veri të Kievit

Sot shënohen 30 ditë që kur Rusia sulmoi Ukrainën, ndërsa bombardimet dhe raketat nuk ndalen,...

Analiza e The Guardian

Është fillimi i një epoke të re në Uashington – dhe Putin është përgjegjës për këtë

Unë tani po shoh diçka që do të ishte dukur absolutisht e pakuptimtë deri në...