MENU
klinika
'Skenar makthi'

DW: Gjermania para një sprove të skajshme!

Protestat nuk ndalen

Kryeministri dhe presidenti në Sri Lanka njoftojnë dorëheqjen

Kryeministri i Sri Lankës Ranil Wickremesinghe tha të shtunën se është i gatshëm të japë...

Nga “Foreign Affairs”

Riarmatimi i madh botëror dhe rritja galopante e shpenzimeve për luftë

Në ditët e para pas pushtimit rus të Ukrainës, disa vende njoftuan një rritje domethënëse...

Analiza

Shinzo Abe riktheu Japoninë në skenën botërore

Si kryeministri më jetëgjatë i Japonisë, Shinzo Abe solli stabilitet dhe optimizëm të pazakontë politik...

Editoriali i The Guardian

Gara për postin e Johnson, partisë së tij i duhet transformim total!

Duke rrëzuar Boris Johnson-in, partia konservatore ka hyrë në një terren të panjohur. Me një...

Analiza e The Washington Post

Abe vdiq dhe tani bota duhet të përballet me Kinën!

E premtja ishte një ditë tronditjeje, trishtimi dhe zemërimi në Japoni dhe në mbarë botën...

Analiza e The Washington Post

Vdekja e Shinzo Abe është një humbje për SHBA-në dhe aleatët

Vrasja e Shinzo Abe ishte një fund brutal dhe krejtësisht i paparashikuar i një jete...

Analiza

Me Erdoganin, nuk ka zgjidhje të lehta!

Që nga java e kaluar, Turqia ka hequr zyrtarisht veton e saj për anëtarësimin e...

Nga The Washington Post

Rënia e Boris Johnson dhe një fillim i ri për Britaninë

Është ende e mundur që një lider demokratik perëndimor të mbajë përgjegjësi për gënjeshtra të...

Analiza e VOA

A e rrezikon përkrahjen për Ukrainën dorëheqja e Johnson?

Britania është ndër dhuruesit më të mëdhenj të ndihmës ushtarake për Ukrainën. Kryeministri Boris Johnson...

Nga BBC

Si do ta ndikojë vrasja e Shinzo Abe, Japoninë?

“Si mund të ndodhë kjo në Japoni?” Kjo është pikëpyetja më e madhe pas lajmit...

Analiza

Tani Britania duhet të rregullojë marrëdhëniet me Evropën

Marrëdhëniet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së kanë shumë nevojë për një “ndryshim”. Lufta në...