MENU
klinika
Analiza e The Washington Post

Vdekja e Shinzo Abe është një humbje për SHBA-në dhe aleatët

Analiza

Me Erdoganin, nuk ka zgjidhje të lehta!

Që nga java e kaluar, Turqia ka hequr zyrtarisht veton e saj për anëtarësimin e...

Nga The Washington Post

Rënia e Boris Johnson dhe një fillim i ri për Britaninë

Është ende e mundur që një lider demokratik perëndimor të mbajë përgjegjësi për gënjeshtra të...

Analiza e VOA

A e rrezikon përkrahjen për Ukrainën dorëheqja e Johnson?

Britania është ndër dhuruesit më të mëdhenj të ndihmës ushtarake për Ukrainën. Kryeministri Boris Johnson...

Nga BBC

Si do ta ndikojë vrasja e Shinzo Abe, Japoninë?

“Si mund të ndodhë kjo në Japoni?” Kjo është pikëpyetja më e madhe pas lajmit...

Analiza

Tani Britania duhet të rregullojë marrëdhëniet me Evropën

Marrëdhëniet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së kanë shumë nevojë për një “ndryshim”. Lufta në...

Nga The Washington Post

Strategjia e Perëndimit për Ukrainën rrezikon të dështojë

Ekziston një thënie e famshme se asnjë plan ushtarak nuk i mbijeton kontaktit të parë...

Analiza e gazetës së njohur britanike

Ku gaboi Boris Johnson?

Ne kishim nevojë për një Johnson luftarak, që nuk dorëzohej,kur bëhej fjalë për kushtet e...

Analiza e The Washington Post

Pse Amerika e nënvlerëson Ukrainën?

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj të NATO-s u mblodhën në...

Analiza e The Telegraph

Të paktën, diku shkëlqeu… Johnson

Kriza që përfshiu Boris Johnson mund të shënojë fundin e karrierës së tij politike, por...

“The Times” i jep përgjigje të gjitha dilemave

Çfarë ndodh pas dorëheqjes së Johnson?

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson dha sot dorëheqjen pasi një pjesë e mirë...

Analiza

Burimi i problemeve të Perëndimit nuk janë sanksionet!

Këtë javë, liderët e G7-s rikonfirmuan në një samit në Bavari “angazhimin e tyre të...