MENU
A duhet përmbysur regjimi?

Është koha që SHBA të ndihmojë Venezuelën…

Konflikti për ishujt Kuril

Japonia refuzon paqen me Rusinë

Për më shumë se 70 vjet, Rusia dhe Japonia kanë qenë në konflikte mbi ishujt...

Nga The Economist

BE “ndëshkon” rëndë Hungarinë

Që nga ardhja në pushtet në vitin 2010, qeveria e kryeministrit të Hungarisë, Viktor Orban,...

Kundër Parlamentin Evropian

Polonia kundër sanksioneve të BE ndaj Hungarisë

Polonia, vendi më i madh ish-komunist në Bashkimin Europian tha se do të kundërshtojë çdo...

Nga Albert Çaçi

Udhëkryqi politik i Evropës

Të djelën e shkuar në Suedi u zhvilluan zgjedhjet parlamentare. Edhe këtu u konfirmua skenari...

Deklarata e Juncker

BE refuzon planet e reja të Britanisë për Brexit

Jean-Claude Juncker ka dhënë sinjalin e tij të qartë se BE nuk do ta pranojë...

'Makronizmi,' piramidë që mbështetet në majën e saj

Çfarë po ndodh me Presidentin francez?

Popullariteti i Presidentit francez Emmanuel Macron ka prekur nivelin më të ulët ndonjëherë pas planeve...

Nga New York Times

Sfidat që ndoshta po sjellin “fundin” e Merkelit

Nëse Angela Merkel do të pyetej për “trashëgimtarin” e saj politik , me siguri do...

Analizë nga Project Syndicate

Politikanët do t’i nënshtrohen ”Ligjit të xhunglës”

Multilateralizmi i referohet bashkëpunimet të disa shteteve, për një qëllim të përbashkët. Por duket se...

Nga The Economist

Pa BE-në nuk kemi ku shkojmë…

Bashkimi Evropian i nevojitet sot boots tani më shumë se kurrë. Pavarësisht goditjes së rëndë...

Një epokë e re për marrëdhëniet mes tyre

Rusi-Kinë bashkojnë forcat kundër SHBA-së

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë premtuar të forcojnë...

OKB thotë se keqtrajtojnë emigrantët

Të zhgënjyer nga Italia e Austria

OKB ka bërë plane të dërgojë ekipe në Itali dhe Austri për të parë trajtimin...