MENU
klinika
Nga Washington Post

Qeveria e Zelandës së Re, shembull për Amerikën

Nga Project Syndicate

“Rruga e mëndafshtë”, bekim apo mallkim?

Qeveria italiane është e gatshme të bashkohet me Iniciativën “Brezi dhe Rruga” të Kinës dhe...

Nga The Economist

Viktor Orban duhet ‘të ishte hequr qafe’ më parë…

Viktor Orban u bë kryeministër i Hungarisë në vitin 2010. Shqetësimet për sjelljen joliberale të...

Fundi i Shtetit islamik?

ISIS “u zgjua”/ Trump: Do të zhduket brenda natës

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se ISIS do të “zhduket brenda natës” dhe tregoi...

Shmanget Brexit pa marrëveshje

Merkel: Brexit do të shtyhet vetëm me një kusht

Kancelarja gjermane Angela Merkel të enjten mbështeti qëndrimin e Presidentit të Këshillit të Europës Donald...

Nga The Guardian

Problemi më i madh i Evropës nuk është emigracioni

Populistët mendojnë se votuesit janë “të fiksuar” me imigracionin. Por nuk është kështu… Politika Demokratike...

Nga New York Times

Presidenti i Brazilit, kërcënim për “Mushkëritë e planetit”

Popujt indigjenë të pyjeve të Amazon po luftojnë kundër ndryshimeve klimatike. “Ne jemi të parët...

Project Syndicate

Pse 21 marsi duhet të jetë fillim i ri për Evropën

Përballë sfidës së paraqitur nga nacionalistët dhe populistët përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në maj,...

Financial Times

Macron duhet të ketë mëshirë për Britaninë

Një tërheqje e shpejtë e Mbretërisë së Bashkuar vetëm do të forconte armiqtë e BE....

"Nuk ka asnjë marrëveshje gati"

Juncker: BE takim emergjent për Brexit javën e ardhshme

Jean-Claude Juncker ka thënë se mund të organizohet një takimi i jashtëzakonshëm i liderëve të...

"Rruga e Mëndafshit"

Italia del kundër SHBA e BE për Kinën?

Italia ka sinjalizuar vendosmërinë e saj për të luajtur një rol qendror në planin e...

Nga Washington Post

Trump dhe “gjuetia e shtrigave”

Të hënën në mëngjes, ai e përdori termin për herë të 261 si president (sipas...