MENU
Nga Jean Pisani-Ferry

“Makron po sillet si të ishte Zot”

Deklarata e Jaroslaw Kaczynski

Polonia: Ne nuk do të infektohemi nga “sëmundjet sociale” të BE

Polonia është pjesë e Bashkimit Evropian, por duhet të jetë i kujdesshëm që të mos...

Rreziqet pas zgjedhjeve

E ardhmja e pasigurtë e Suedisë…

Sondazhet tregojnë sukses të mëtejshëm për partinë anti-imigrante në Suedi. Por nuk ka arsye që...

A do të zëvendësojë Kina SHBA-në?

SHBA-Pakistan po “ndahen” përfundimisht?

Më 1 shtator, disa ditë para se sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo gjenerali Joseph...

Protesta në vend

E gjithë Rusia kundër Putinit

Mijëra njerëz në të gjithë Rusinë u bashkuan në protesta të dielën kundër planeve të...

Dossier

Turqia dhe marrëdhëniet e saj me shtetet e tjera

Mardhëniet Shqipëri-Turqi Turqia është e njohur si një urë mes Azisë dhe Evropës, që laget...

Nga New York Times

A do të vijë ndonjëherë demokracia në Siri?

Sulmi i afërt i regjimit të Asadit në Idlib do të fuqizojë xhihadistët dhe do...

Reagimi i menjëhershëm i Makron...

‘Shkaktarja për shembjen e urës është Evropa’

Kur bëhet fjala për Makron, presidentin e Francës, dhe ministrin e brendshëm italian, duket se...

A mësohet demokracia?

Deklarata e lamtumirës së John McCain para vdekjes…

Para se të vdiste, Senatori John McCain shkroi një deklaratë lamtumire ndaj bashkëqytetarëve të “republikës...

Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…

Blloku i ASEAN, është pjesë e Azisë Jugore, i përbërë nga Brunei Darussalam, Kamboxhia, Indonezia,...

Një samit javën e ardhshme

Pse Afrika ka nevojë për Kinën?

Udhëheqësit afrikanë do të shtojnë kërkesat e tyre për më shumë investime nga Kina javën...

Profil:Aleksandri i Madh

Unë nuk vjedh fitore!

Aleksandri i Madh Maqedonisë padyshim është burri dhe strategu ushtarak më i madh që ka...