MENU
Asambleja e OKB-së

Trump i vetëm kundër të gjithëve

Çështja e ish-shefit të inteligjencës

Merkel është penduar…

Kancelarja gjermane Angela Merkel është detyruar të kërkojë falje për trajtimin e skandalit që përfshinte...

Deklarat e presidentit amerikan

Më në fund një takim i dytë Trump-Kim

Donald Trump ka thënë se ai është duke pritur për një samit të dytë me...

Deklarata e Ministrit kinez të Tregtisë

Kina nuk mund të negociojë me SHBA nën presion…

Zyrtarë nga Pekini thanë të martën se ishte e pamundur të mbaheshin bisedime tregtare me...

Miratohet një dekret i ri

Italia më “e ashpër” se kurrë me migrantët

Këshilli i ministrave të Italisë miratoi të hënën një dekret që lidhet drejtpërdrejt me migracionin....

Nga New York Times

A është ende “Amerika e para”?

“Ne kemi një President të SHBA i cili nuk e vlerëson rendin ndërkombëtar të bazuar...

Një luftë e heshtur vazhdon...

Ukrainë-Rusi/ ‘Divorci gjeopolitik i shekullit’

Kur erdhën për herë të parë në universitet në Lviv, studentët ukrainas që vinin nga...

25 viktima dhe 70 të plagosur

SHBA fajtore e sulmit/ Irani paralajmëron hakmarrjen

Një zyrtar i lartë ushtarak në Iran paralajmëroi SHBA dhe Izraelin se do ti përgjigjeshin...

Beteja tregtare

SHBA aplikon tarifat e reja kundrejt Kinës

Aplikimi i sanksioneve të Shteteve të Bashkuara ndaj mallrave të Kinës, ka nisur të hënën,...

Deklarata e presidentit turk

Turqia në mbrojtje të Sirisë dhe Jeruzalemit…

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha dje se Turqia do të vazhdojë të rrisë numrin e...

Nga New York Times

Brexit/ A do të “bjerë Britania nga shkëmbi” pa u dëmtuar?

Brexit kurrë nuk pritej të ishte i lehtë, por procesi i largimit të Britanisë nga...

Marrëveshje dhe polemika

Marrëdhëniet Indi-Francë në rrezik

Qeveria franceze tha të dielën se kishte frikë të dëmtonte marrëdhëniet e saj me Indinë...