MENU
klinika
Erdogan e mohoi, Armenia nxjerr provat

“Shihni si është sulmuar avioni ushtarak nga Turqia”

Arsyeja

Lufta Armeni-Azerbajxhan përplas Turqinë me Francën

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i dënoi ato që ai i quajti deklarata “të pamatura dhe...

Nga The Washington Post

A do t’i bëjë ky konflikt armiq Putinin e Erdoganin?

Një konflikt i gjatë “i ngrirë” u rikthye në jetë këtë javë. Dhjetëra janë vrarë...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Tragjedia transatlantike

Midis dramës intensifikuese kino-amerikane dhe krizës së vazhdueshme COVID-19, bota po pëson padyshim një ndryshim...

Analiza e CNN

Në debatin Trump-Biden, fituesja ishte Kina!

Në një debat të shëmtuar presidencial presidencial, një nga pak gjërat për të cilën ranë...

Vizita e Pompeos e bëri edhe më të qartë këtë

Pas disa dekadave armiqësi, SHBA del hapur në mbrojtje të Greqisë!

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tregoi edhe një herë me vizitën e tij në ishullin...

Turqia, sërish kërcënime për Greqië

“Nëse duan, i zgjidhim problemet në fushë-betejë”

Turqia ka shprehur shqetësimin dhe zemërimin e saj nga vizita e Sekretarit të Shtetit të...

Temat e diskutimit

Ofendime dhe përplasje/ Si shkoi debati i parë Trump-Biden?

Presidenti Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden u përballën në një...

Çfarë duhet të kenë parasysh kandidatët?

ANALIZA: Debati i parë Trump-Biden

Nga Ken Bredemeier Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden,...

Prag lufte/ Armenia akuzon Turqinë

“Sulmuat me F-16 një avion ushtarak në hapësirën tonë ajrore”

Situata po eskalon në kufirin Armeni- Azerbajxhan teksa pala e parë tashmë akuzon zyrtarisht Turqinë...

Si mund të përfundojnë luftimet?

Lufta në Nagorno-Karabak/ Pse është i rëndësishëm ky rajon?

Luftime të ashpra kanë nisur sërish ndërmjet Azerbajxhanit dhe enklavës së këtij shteti me etni...

Analiza

Jeta në një botë kaotike, pa superfuqi

Nga Pierre Haski Epoka post-amerikane është titulli i një libri nga gazetari i CNN Fareed...