MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Gjermania duhet ta marrë më seriozisht NATO-n

Nga Washington Post

Para princit saudit, Trump është i dobët…

Princi saudit, Mohamed Bin Salman duket se po i tregon botës, dhe në veçanti, Kongresit...

Nga Project Syndicate

BE, kolos ekonomik, por xhuxh gjeopolitik…

Bashkimi Evropian “ka ngecur” midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Derisa të gjejë një qëllim...

Arsyet

Pasaportat britanike tani pa fjalën “Bashkimi Europian”

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka filluar lëshimin e pasaportave britanike pa fjalët “Bashkimi Evropian”...

Arsyet

Trump hoqi dorë nga muri kufitar me Meksikën?

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vetëm një ditë më parë, u tërhoq nga...

Nga Project Syndicate

Erdogan, kundër NATO-s e SHBA-së për Putinin

Megjithëse ka qenë anëtare e NATO-s që nga viti 1952, Turqia ka qenë prej kohësh...

Nga The Hill

Në Irak, lufta kundër terrorizmit është shumë larg fundit…

Ndërsa ne jemi dëshmitarë të momenteve përfundimtare të kalifatit ISIS në Irak dhe Siri, dhe...

Nga Project Syndicate

‘Detyrat’ e NATO-s tani që është 70 vjeç

Ndërsa NATO shënon 70.vjetorin e themelimit të saj dhe 20 vjetorin e zgjerimit të saj...

Rezultate tronditëse nga raportet

OKB duhet të deklarojë krizën humanitare në Venezuelë

OKB duhet të deklarojë zyrtarisht një emergjencë humanitare në shkallë të plotë në Venezuelë pas...

Kërkesa e Theresa May

“Të shtyhet Brexit deri në 12 qershor”

Theresa May i ka kërkuar Bashkimit Evropian një vonesë të mëtejshme të Brexit deri më...

Reuters

Si stërviten rusët për të luftuar në Siri?

Media e njohur ndërkombëtare “Reuters” ka shkruar një artikull specifik për faktin sesi Ministria e...

Krijimi, zgjerimi, kërcënimet

70-vjetori i NATO-s dhe sfidat e aleancës

Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) shënon 70 vjetorin e saj këtë javë. Ministrat...