MENU
klinika
Arsyeja

Ministri i Brendshëm i Francës jep dorëheqjen/ Pse ?

Albert Çaçi

Rritja e tensionit në Lindjen e Mesme

Ka një sërë ngjarjesh dy javët e fundit të shtatorit që dëshmojnë se tensioni në...

Deklaratat e presidentit

E ardhmja e pasigurtë e amerikanëve…

Presidenti Donald Trump tha të martën se ai beson se reagimi ndaj akuzave për sulme...

Pasojat për Evropën

Pse po zbehet autoriteti i Merkelit?

Askush nuk pret që Merkel të qëndrojë përsëri në vitin 2021. Autoriteti i saj po...

Nga The Economist

Referendumi i Maqedonisë dështoi?

Referendumi për zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje të gjatë midis Greqisë dhe Maqedonisë. është konsideruar si...

Tensionohen marrëdhëniet

Për çfarë po e fajëson Franca Iranin?

Zyrtarët francezë thonë se ministria e Inteligjencës së Iranit ishte pas një komploti për të...

Brexit

“Nëse BE kërcënon unionin, s’ka marrëveshje”

Ministri britanik për Brexit, Dominic Raab, ka mbajtur një fjalim të hënën në Kongresin e...

"Inate" të vjetra

Pse marrëdhëniet Gjermani-Turqi nuk mund të rikuperohen?

Në verën e vitit 2016, dy tërmete politike goditën Bashkimin Evropian dhe Turqinë brenda një...

Theresa May përsëri kundër BE

Një sistem i ri britanik për emigracionin

Theresa May është zotuar të rishikojë sistemin e emigracionit të Britanisë, duke i dhënë fund...

Rezultatet aspak befasuese nga sondazhi

E gjithë bota e ka humbur besimin tek Trump…

Bota tani duket se ka më shumë besim në udhëheqjen e presidentit rus Vladimir Putin...

"Gjermania, qendra e Bashkimit Europian"

Evropa në duart e pasardhësve të Merkelit…

Për të gjithë 13 vitet e kandidimit të Angela Merkel si kancelare e Gjermanisë, ajo...

Raketa në Siri

Sulmi me 24 të vdekur/ Irani nis “hakmarrjen”

Irani thotë se ka nisur shtatë raketa balistike në Sirinë lindore duke synuar militantët që...