MENU
klinika
Çfarë u vendos?

Samiti i Sirisë/ Asnjë përparim lidhur me çështjen

Nga The Economist

Po nëse në Brazil zgjedhjet i fiton Jair Bolsonaro?

Brazilianët përballen me një zgjedhje të tmerrshme. Kandidati më popullor, që duket se do të...

Albert Çaçi

Traktati INF dhe deterrenca nukleare

Qeveria e SHBA  njoftoi qëllimin e saj për të dalë nga Traktati mbi armët nukleare...

Deklarata

Turqia: Nëse duam, Greqinë e shkatërrojmë për 3-4 orë

Athina po kërcënohet përsëri nga Turqia. Këshilltari i Presidentit Erdogan, Yigit Bulut tha se në...

3 herë më i rrezikshëm se Siria

Pakistani, “streha” më e madhe e terrorizmit në botë

Pakistani vazhdon të jetë një përkrahës dhe mbështetës i terrorizmit global dhe është tre herë...

Nga The Economist

A do të marrë fund konflikti Itali-BE?

Si një çift “luftëtarësh të çmendur” para një beteje, Komisioni Evropian dhe qeveria italiane janë...

Një kushtetutë e re?

Samiti i Sirisë/ Çfarë kërkon Gjermania?

Udhëheqësit turq, rusë, francezë dhe gjermanë do të mblidhen në Stamboll për të diskutuar të...

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Jim Mattis u ka thënë udhëheqësve arabë se Rusia nuk...

Nga New York Times

‘Xhafaj iku, por Rama nuk tha arsyet’

“Ministri i Brendshëm i Shqipërisë ka dhënë dorëheqjen, nderkohe qe vendi ballkanik përpiqet të luftojë...

Nga Project Syndicate

“Lufta” me Kinën/ Çfarë synon SHBA?

Nëse qeveritë nisin luftëra tregtare, ata duhet të kenë një vizion të qartë dhe pragmatik...

Shkrijnë akujt?

Trump kërkon paqe me Putin: Eja në shtëpinë time!

Shtëpia e Bardhë ka ftuar zyrtarisht Presidentin rus Vladimir Putin në Uashington, njoftoi sot Këshilltari...

Kërkon të dijë ku ndodhet trupi i gazetarit

Erdogan po shton presionin ndaj Arabisë Saudite

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë kërkesa për të ditur vendndodhjen e trupit të...