MENU
klinika
Nga New York Times

Trump duhet të largohet, para se të jetë vonë…

Arsyet

“Krizë” në qeverinë izraelite/ Zgjedhje të parakohshme në prill

Qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu ka rënë dakord të mbajë zgjedhje të parakohshme më...

Deklarata e shefit detar ukrainas

Ukraina: Ne jemi gati nëse Rusia na sulmon përsëri

Sulmi i Rusisë ndaj anijeve ukrainase në ujërat ndërkombëtare të Detit të Zi, pranë Ngushticës...

Sfidat e presidentit rus

2019, vit edhe më i vështirë për Putinin…

Në konferencën e tij vjetore, të enjten e kaluar, Vladimir Putin tha se rizgjedhja e...

Nga New York Times

Kërcënimi më i madh për Amerikën është vetë Trump…

Me vendimet e ashpra, që e bënë Sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Jim Mattis, të largohej,...

A do të ketë sukses si paraardhësja?

Pse Annegret Kramp-Karrenbauer s’mund të jetë kurrë Merkeli 2?

Annegret Kramp-Karrenbauer është e ngjashme me Merkel në stil, por jo në thelb, dhe, për...

'Ne mbaruam punë aty'

Trump porosit Erdoganin: Siria është e juaja

“Është e gjitha e juaja, ne mbaruam punë aty”, këtë mesazh thuhet t’i këtë përcjellë...

Tërheqja e trupave amerikane

Macron nuk e mirëpret vendimin e Trump

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk e priti mirë vendimin e marrë nga presidenti amerikan Donald...

Emërohet Patrick Shanaham

Trump emëron Sekretarin e ri Amerikan të Mbrojtjes

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, ka njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Twitter se...

Albert Çaçi

Kurdët përsëri vetëm

Vendimi i Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria ra si një tërmet i...

Profil/ Franklin Ruzvelt

Ruzvelt, presidenti që udhëhoqi Amerikën në ditët më “të zeza”…

Franklin D Ruzvelt (ose FDR) është presidenti më i gjatë në historinë e SHBA-së. 12...

Interesat e Merkelit

Pse Gjermanisë nuk i “leverdis” Brexit pa marrëveshje?

Gjeramania do të vuajë veçanërisht në rast të  Brexit pa marrëveshje, pasi ekonomia e saj...