MENU
klinika
Nga Deutsche Welle

Çfarë do të thotë operacioni ushtarak turk për botën arabe?

Historia e kurdëve

Një popull, pa shtet

Konsiderohen si grupi më i madh teknik pa një shtet. Populli kurd prej rreth 40...

A ndikon Kashmiri?

Pse marrëdhëniet Kinë-Indi nuk përmirësohen?

Kina dhe India dëshirojnë dëshpërimisht të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre tregtare. Por duket se sa...

Deklaratat e presidentit turk

Erdogan po lufton kurdët apo terrorizmin?

Operacioni aktual i Turqisë në veri të Sirisë nuk është kundër kurdëve, por kundër grupeve...

Nga Deutsche Welle

Më shumë bashkëpunim mes vendeve të Ballkanit!

Emigracion masiv, infrastrukturë e dobët, rroga të ulta: Vendet e Europës Juglindore si anëtaret edhe...

Paralajmërimi i ish-sekretarit të mbrojtjes

Mattis: ISIS mund të ‘ringjallet’

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për...

Nga The Guardian

Dy telefonatat që ‘trazuan’ botën…

Dy telefonata tepër të rëndësishme e kanë bërë Trumpin të përballet me ndëshkim, pasojat e...

Profil/ Greta Thunberg

Për pak Nobeli do të ishte i saji…

Greta Thunberg, së bashku me kryeministrin e Etiopisë, Abiy Ahmed, ishin pretendetën kryesorë për të...

Sekreti i populistëve

Përgjigje të thjeshta për probleme komplekse

Populizmi është shkenca politike që jep përgjigje të thjeshta për pyetje komplekse. Ai lulëzon në...

Nga The Washington Post

Politika e jashtme amerikane tani është në shitje…

Pavarësisht nëse jeni një demokrat apo republikan, një pro-Trump ose jo, një banor i një...

Nga The Economist

Kontradikta e madhe ‘një shtet, dy sisteme’

Kjo është një kontradiktë themelore midis kërkimit për liri, demokraci dhe përgjegjshmëri qeveritare nga ana...

Paralajmërimet e Macron

Krizë politike në BE?

Presidenti i Francës Emmanuel Macron pas dështimit të kandidates së Francës për Komisionin e BE-së...