MENU
klinika
The Guardian

Johnson nuk i arriti qëllimet e nuk ishte faji i askujt…

Nga The Economist

‘Më shumë Evropë’ do të thotë më shumë vështirësi për BE-në

Emmanuel Macron, ishte dukshëm i zemëruar. “Më duhet të kuptoj se çfarë ishte në lojë,”...

Nga New York Times

Trump, i dobët, në një botë ‘të fortësh’…

Gjithmonë kam menduar se Trump është më i dobët se sa mendoni. Shumë i dobët...

'Dhurata' e Trump dhe Erdogan

Me ngjarjet e fundit, Putin ka “fituar llotarinë”!

Presidenti Trump është mburrur se ai është “duke marrë shumë lëvdata” për vendimin e tij...

Premtimi i ish-ministrit

A mund të rikthehet Salvini pa Berlusconin?

Rreth 50,000 njerëz morën pjesë në mitingun antiqeveritar në Romë të shtunën, sipas një vlerësimi...

Profil

Dorëheqja e tij ‘pushtoi’ mediat, por kush është Zoran Zaev?

Kryeministri i vendit të vogël ballkanik,  Maqedonisë, Zoran Zaev, ka “pushtuar” mediat ditët e fundit,...

Shuarja e shpresave të dy vendeve

Reagimi ndaj Ballkanit na tregoi sa e përçarë është BE-ja

Disa liderë të BE u përpoqën të bindnin të tjerët të lejonin dy shtete të...

Editorial i The Guardian

Kërkuan një marrëveshje e tani po e ‘hedhin në kosh plehrash’…

“Brexit do të thotë Brexit”, kapakulli i Theresa May, ndihmoi ish-kryeministren të lundronte një problem...

Nga The Wall Street Journal

Greqia është padyshim djepi i nacionalizmit

Në fillim të viteve 1990, me luftërat në ish-Jugosllavi, një mik i imi grek po...

Editorial i New York Times

Erdogan mori çfarë deshi nga Amerika…

Vendimi i Presidentit Trump për tërheqjen e 1.000 trupave amerikane nga Siria pa u këshilluar...

"Katrahura" e BE-së

Dikush pret me padurim të ikë, e të tjerë luftojnë për një vend

Ndërkohë që Britania lufton për t’u larguar nga Bashkimi Evropian, dy vende nga Ballkani shpresonin...

Këshillat që Trump nuk ka ndjekur kurrë

“Flisni butë e mbani një shkop në dorë!”

Vendimi i papritur i Presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr trupat amerikane nga Siria,...