MENU
klinika
20 milionë njerëz të prekur nga lufta

OKB kërkon 4 miliardë dollarë ndihma për Jemenin

Nga Project Syndicate

Trump duhet të “marrë shembull” nga presidenti Xhorxh Bush

Kur Presidenti George H.W. Bush u varros javën e kaluar, të gjitha vlerësimet për të...

Erdogan i zemëruar!

Turqia ‘shpinën’ Evropës: S’ka më leksione nga ju

Turqia nuk është një vend ku mund të gjenden probleme në lidhje me demokracinë dhe...

Takimi

A do mundet May ta shpëtojë marrëveshjen?

Theresa Maj do të takojë sot drejtuesit evropianë dhe zyrtarët e BE për bisedime që...

Protestat në Francë

Një si Makron…/ 10 miliardë euro buxhetit të Francës

Masat e njoftuara nga Presidenti Emmanuel Macron, për të qetësuar një valë protestash në Francë,...

Nga New York Times

Pse koreano-jugorët po presin me padurim Kim Jong-un?

Koreja e Jugut po mban frymën për atë që presidenti i saj, Moon Jae-in, ka...

"Italia 'JO' shembullit të Francës"

Salvini: Makron është i vetmi fajtor për protestat në Francë

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, ka thënë se Presidenti Emmanuel Macron ishte përgjegjës për protestat...

Ç'të presim nga Annegret Kramp-Karrenbauer?

Pasardhësja e Merkelit mund ta shpëtojë Evropën…

Ja pra, Annegret Kramp-Karrenbauer, AKK, siç e quajnë mbështetësit e saj, është udhëheqësja e re...

Nga New York Times

Donald Trump, “arkitekt krimesh”…

Askush nuk është mbi ligjin në Amerikë. Është shumë e mundur që presidenti i Shteteve...

Gjykata Evropiane e Drejtësisë

Brexit/ ‘Britania mund ta anullojë vendimin’

Gjykata Evropiane e Drejtësisë(GJED) ka vendosur se Britania e Madhe mund ta anulojë Brexitin pa...

Deklarata

Zjarr në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Një pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë...

Nga The Economist

Si të shpëtojë Makron nga gjithë kjo “mesele”?

Vitin e kaluar Emmanuel Macron erdhi në pushtet me ide për të reformuar Francën. Këtë...