MENU
klinika
Deklarata e Ministrisë së Jashtme

Sanksione nga BE/ Rusia: Do të kundërpërgjigjemi

Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n

Së pari ai synonte Gjeorgjinë, pastaj Ukrainën. Synimi i ardhshëm i Vladimir Putinit ka të...

Nga New York Times

Masakra e Zelandës së Re dhe një epokë e re terrorizmi

Të premten, një 28-vjeçar u ngrit, e mbushi makinën me armë,  shkoi në një xhami...

Washington Post

Pas Brexit, Britania s’do të jetë më një superfuqi…

Një nga pikat e forta të demokracisë është se politikat e këqija shpesh ndryshohen. Kjo...

Nga New York Times

“Jelekverdhët” e Francës, përjashtim rregulli…

Askund tjetër, një segment i madh i popullsisë nuk është  kthyer në një lëvizje shoqërore...

Deklarata e zv. ministres së jashtme

Koreja e Veriut: SHBA refuzoi “një mundësi të artë”

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, mund të ndërpresë bisedimet për denuklearizimin me SHBA...

Sulmet terroriste të 28-vjeçarit

I vrau teksa luteshin në xhami/ 49 të vdekur në Zelandën e re

Dyzet e nëntë vetë janë vrarë dhe së paku 20 janë plagosur në Zelandën e...

Demokrati

Beto O’Rourke nis rrugëtimin për President i SHBA

Ish-kongresmeni i Teksasit, Beto O’Rourke deklaroi publikisht se do të kërkojë emërimin demokrat për kandidat...

Edhe me Indinë luftë tregtare?

India, “shënjestra” e radhës e SHBA-së…

Ndërkohë që tensionet me Kinën kanë filluar të lehtësohen, Presidenti i SHBA Donald Trump ka...

The Hill

Irani nuk duhet nënvlerësuar…

Megjithëse Irani nuk ka gjasa të krahasohet me aftësitë kibernetike të Rusisë, Kinës, apo edhe...

Nga The Guardian

Brexit kaotik, pjesë e planit të Trump për Evropën

Nëse Brexit anulohet, si Britania e Madhe dhe pjesa tjetër e Evropës do të korrin...

Votimi i parlamentit europian

“Të pezullohen negociatat e anëtarësimit të Turqisë në BE”

Me një votim jo të detyrueshëm, Parlamenti Evropian ka bërë thirrje për pezullimin e bisedimeve...