MENU
klinika
Të shqetësuar për situatën

Ndërprerja e energjisë/ Kina i ofron ndihmë Venezuelës

Nga Deutsche Welle

”Në fund BE do të pranojë shtyrjen për Brexit”

17 ditë përpara datës së largimit, Britania gjendet mbi shkëmbin “Brexit” gati për t’u rrëzuar...

Si ta përballojë Kinën e Rusinë?

Amerikës i duhet një ushtri e fuqishme…

Ushtria e Shteteve të Bashkuara është në një pikë fleksibël strategjike. Për herë të parë...

Nga Foreign Policy

Ëndrrat e Rusisë, makthet e Evropës…

Planet e Putinit për të drejtuar tubacionin TurkStream nëpër Ballkan nuk do të përfundojnë mirë....

Nga New York Times

Dhe sa disfata mund të përballojë Britania?

Çfarë ndodh kur disfatat “historike” bëhen të zakonshme? Kryeministrja britanike Theresa Maj ka shfaqur përsëri...

Mbështetja për projektin "Brezi dhe Rruga"

Salvini: Duhet të tregohemi të kujdesshëm me Kinën

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Brendshëm Italian Matteo Salvini bëri thirrje për maturi të martën kur...

Dalja e Britanisë nga BE

May u refuzua, sot votim për Brexit pa marrëveshje

Pasi marrëveshja e kryeministres Theresa May u refuzua të martën në mbrëmje për të dytën...

Kriza politike

SHBA sanksione bankës ruse: Po mbështet Maduron

Të hënën Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj një banke me seli në Moskë, në...

Fitore e nacionalistëve?

Zgjedhjet europiane do të jenë një katastrofë…

Nëse nacionalistët mbajnë momentin në prag të zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, BE nuk do të...

Nga Washington Post

Reagan dinte të kërkonte falje, Trump jo!

Tridhjetë e dy vjet më parë, Ronald Reagan, presidenti amerikan mbajti atë që shumë besonin...

Financial Times

Kina, SHBA, dhe një botë e ndarë në dy fronte…

Teknologjia, jo fuqia ushtarake, do të jetë baza për këtë ndarje të re globale Gjatë...

Rusia po kërkon ta pushtojë?

Bjellorusia, Krimeja e ardhshme?

A po kërkon Vladimir Putin të aneksojë Bjellorusinë fqinje dhe të ribashkojë ish-territoret e Bashkimit...