MENU
klinika
Profil/ Katerina e Madhe e Rusisë

Ndërroi fe për tu bërë perandoreshë…

A do të shpëtojë Britania?

Nëntë rrathët e ferrit të Brexit

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, pohoi këtë javë se kishte një “vend të...

" Po i torturojnë myslimanët"

Kampe internimi në Kinë/ Turqia: Turp për njerëzimin

Turqia i ka bërë thirrje Kinës të mbyllë kampet e saj të internimit, pas vdekjes...

Provinca në Sirinë lindore

ISIS nuk është mposhtur/ Luftë në ‘kështjellën’ e fundit

Ndryshe nga çfarë deklaroi Trump disa ditë më parë, ISIS nuk qenka mposhtur ende. Luftëtarët...

Kriza në Venezuelë

Maduro ‘vdes’ popullin e tij për bukë, por ndihmon Kubën

Një anije ushtarake venezuelase ka mbërritur në Havana për të shpërndarë 100 tonë ndihma humanitare...

Po shkatërrojnë ekuilibrin e kontinentit

Konfliktet Francë-Itali dhe rreziqet për Evropën

Po ta përshkruani këtë konflikt aktual si krizën më të keqe mes Francës dhe Italisë...

Teodor Ruzvelt dhe historia e arushit Tedi

Refuzoi të vriste një ari dhe një arush lodër mori emrin e tij…

A e dini se pse pikërisht arushi i pellushit quhet Tedi? Nuk është thjesht rastësi, por një...

Mund të mbarojë procesi për 6 muaj?

Si Rusia mund të pengojë Maqedoninë në NATO

Maqedonia e sapopagëzuar, po nxit  vendet aleate që të ratifikojnë protokollin e pranimit të Maqedonisë...

The Guardian

SHBA e shkatërroi Afganistanin, dhe tani po e braktis atë…

Tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani nuk është një tërheqje paqësore, është kapitullim. Pas më...

Një kompromis franko-gjerman

BE ‘pengesë’ për gazsjellësin rus/ Rregulla më të ashpra

Ambasadorët e BE kanë rënë dakord të ashpërsojnë rregulloret mbi një gazsjellës të diskutueshëm nga...

Maduro bllokon ushqimet

Venezuela i thotë ‘Jo’ ndihmave: S’jemi lypës!

Kamionët e parë me ndihma humanitare kanë mbërritur në kufirin e Venezuelës me Kolumbinë, por...

Arsyet e "luftës politike"

5 çështje që u bënë “mollë sherri” mes Francës e Italisë

Ministria e Jashtme franceze njoftoi këtë të enjte se ka tërhequr ambasadorin e saj në...