MENU
klinika
Arsyet

Pse Kina nuk mund ta dominojë Azinë?

Shifrat alarmante të një studimi

Pas Brexit, 1.7 milionë njerëz në varfëri ekstreme

Duhet ende kohë që Britania të largohet nga BE, por një studim ka treguar se...

Vrasja e gazetarit saudit në Stamboll

Rikthehet çështja “Khashoggi”/ Erdogan: Pse hesht SHBA?

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar Shtetet e Bashkuara për mosmarrjen e një qëndrimi...

Luftë civile në Venezuelë?

Maduro kërcënon Trumpin: Do të mbulohesh me gjak nëse ndërhyn

Presidenti venezuelian Nicolás Maduro ka thënë se  mund të ketë edhe luftë civile në vend,...

Pabarazi ushtarake

Makineria vdekjeprurëse e Putinit kundër NATO-s

Disa prej modeleve të tankeve të ndërtuara gjatë epokës sovjetike, në vitet 1950 dhe ’60...

Profil

Xhorxh Marshall dhe plani që rimëkëmbi Evropën…

George Marshall ka lindur më 31 dhjetor 1880, në Uniontown të ​​Pensilvanisë. Një i diplomuar...

The Guardian

Sanksionet e SHBA-së do të jenë fundi i Maduros

Në karburantet në Venezuelë, sa vjen e shtohet radha e automjeteve, që kërkojnë naftë. Shoferët...

Washington Post

Trump po luan me zjarrin…

Kritikat e Presidentit Trump për shefat e tij të inteligjencës këtë javë është hera e...

Traktati INF

Pse rusët nuk u shqetësuan për fundin e traktatit me amerikanët?

Të premten, anëtarët e administratës së Trump kërkuan tërheqjen nga një traktat  i  kontrollit të...

Brexit

Theresa May: Data nuk shtyhet, dalim nga BE në 29 mars

Theresa May ka thënë se është “e vendosur” për të përfunduar Brexit në kohë, pavarësisht...

1 kundër 27

Brexit/ Britania e vetme kundër të gjithëve…

Disa zgjidhje magjike të reja ndoshta, ndoshta do të ofrojnë një zgjidhje të befasishme të...

Nga The Economist

Një garë e re armësh po nis!

Masa e fundit e administratës Trump sjell përsëri frikën e Luftës së Ftohtë… Traktati mbi...