MENU
klinika
Nga The Guardian

Si Salvini përdori Facebook-un për të fituar zgjedhjet…

Nga New York Times

Po nëse “jelekverdhët” kërkojnë pushtetin?

Ndërkohë që protestat vazhdojnë në Francë, “jelekverdhët” kanë aptur mbështetje nga një kryebashkiak i ekstremit...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Pse Arabia Saudite po e kundërshton Amerikën?

Arabia Saudite ka denoncuar rezolutat e Senatit amerikan për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake amerikane...

Nga New York Times

Zgjedhjet amerikane në 2020/ Cili është “çelësi i fitores”?

Është populizmi… Të rinj apo të vjetër? Femër apo mashkull? I bardhë, me ngjyrë apo...

Kundërshton ish-kryeministrin Tony Blair

Brexit/ Theresa May: Nuk do të ketë referendum tjetër

Mbajtja e një referendumi tjetër mbi BE do të “thyejë besimin e popullit britanik”, Theresa...

Profil

Sharl de Gol, shembulli që duhet të ndjekë Makroni

Pothuajse gjysmë shekulli pas vdekjes së tij, Sharl de Gol është kudo në Francë. Emri...

"Më shumë barriera ndaj migrantëve"

Po italianët ç’patën?!

Mijëra protestues në Itali kanë dalë në rrugë për të mbrojtur të drejtat e refugjatëve....

Albert Çaçi

Irlanda e Veriut dhe Brexit

Kryeministrja e Britanisë së Madhe Tereza May mezi  po përballonte Parlamentin për çështjen e Brexit,...

Nga Project Syndicate

A do të ketë paqe mes SHBA-së e Kinës në 2019?

Udhëheqësit e Kinës do të përpiqen të ristabilizojnë lidhjet e ndërsjellta dhe të lehtësojnë tensionet...

Nga New York Times

Marrëveshja e Parisit për klimën mbijetoi!

Diplomatët nga gati 200 vende arritën një marrëveshje të shtunën për të mbajtur gjallë marrëveshjen...

Profil

Gorbaçov, njeriu që “theu” komunizmin…

Kohët  e fundit, Donald Trump, ka lajmëruar se do të tërhiqet nga një traktat i...

Nga The Economist

“Beteja” e Donald Trump me ligjin

Donald Trump po përballet me presion në rritje nga ligjet, por është e paqartë nëse...