MENU
klinika
Nga New York Times

Donald Trump, “arkitekt krimesh”…

Gjykata Evropiane e Drejtësisë

Brexit/ ‘Britania mund ta anullojë vendimin’

Gjykata Evropiane e Drejtësisë(GJED) ka vendosur se Britania e Madhe mund ta anulojë Brexitin pa...

Deklarata

Zjarr në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Një pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë...

Nga The Economist

Si të shpëtojë Makron nga gjithë kjo “mesele”?

Vitin e kaluar Emmanuel Macron erdhi në pushtet me ide për të reformuar Francën. Këtë...

Do të kundërshtojë politikat e Merkelit?

Pasardhësja e Merkelit do të ndryshojë politikën e migracionit

Udhëheqësja e re e Bashkimit Kristian Demokratë të Gjermanisë (CDU) foli të dielën për planet...

Shqetësimet e Ministrit të Financave

‘Jelekverdhët’, katastrofë ekonomike për Francën

Protestat e “jelekverdhëve” kanë qenë “një katastrofë” për ekonominë franceze, thotë ministri i financave. Franca...

Disa arsye

Pse Perëndimi duhet ta ketë frikë Rusinë?

Histori e ndryshme, armë të ndryshme… Ushtria ruse ka evoluar në mënyra krejtësisht të ndryshme...

Nga New York Times

John Kelly, shefi i stafit që “braktisi” Trumpin…

Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë John Kelly do të largohet nga fundi i...

Nga Project Syndicate

Pse britanikët meritojnë një shans të dytë?

Në 1950, britanikët u tmerruan nga ideja e Komunitetit të propozuar evropian të qymyrit dhe...

Deklarata e presidentit iranian

Rouhani: Sanksionet e SHBA janë “terrorizëm ekonomik”

Presidenti iranian Hassan Rouhani e ka quajtur  vendimin e Presidentit të SHBA Donald Trump për...

Albert Çaçi

Sfida e Katarit

Javën e shkuar Katari ndërmori një veprim sfidant duke vendosur daljen mbas 58 vitesh nga...

The Economist

Sfida më e madhe për politikanen që do të zërë vendin e Merkelit

Pas 18 vjetësh, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë ka një lider të ri. Brenda një...