MENU
klinika
A mësohet demokracia?

Deklarata e lamtumirës së John McCain para vdekjes…

Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…

Blloku i ASEAN, është pjesë e Azisë Jugore, i përbërë nga Brunei Darussalam, Kamboxhia, Indonezia,...

Një samit javën e ardhshme

Pse Afrika ka nevojë për Kinën?

Udhëheqësit afrikanë do të shtojnë kërkesat e tyre për më shumë investime nga Kina javën...

Profil:Aleksandri i Madh

Unë nuk vjedh fitore!

Aleksandri i Madh Maqedonisë padyshim është burri dhe strategu ushtarak më i madh që ka...

Gjeopolitika e madhe : Brzezinski

Shikoni Islamin në mënyrë racionale dhe pa demagogji

Zbigniew Brzezinski 1928-2017) ishte ndihmës i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Jimmy Carter për çështjet...

Nga New York Times

Trump, Erdogan dhe rendi i ri botëror

Administrata e Trump nuk duhet të zgjedhë hapa drastikë dhe destabilizues për të ushtruar presion...

Spekulime pas takimit

Orban dhe Salvini ndryshojnë peisazhin politik në Europë?

Kryeministri hungarez Viktor Orban dhe ministri italian Matteo Salvini janë dy politikanët e preferuar të...

Do të prishen ekuilibrat

Brexit pa marrëveshje dhe pasojat për Evropën

Franca dhe Gjermania po përgatiten për një Brexit pa marrëveshje. Parisi po shqyrton qëndrimin që...

Deklarata e Merkel në Nigeri

Rrini në vendet tuaja, rrugët e Gjermanisë nuk janë me flori!

Angela Merkel u ka thënë nigerianëve, në një vizitë në Nigeri ditën e djeshme se...

Një marrëveshje e re

Edhe Greqia në “kurthin” e Kinës…

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias dhe Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi nënshkruan të...

Kina i hap krahët Evropës

”Muaji i mjaltit” me Amerikën mbaroi…

Një samit midis Bashkimit Evropian dhe Kinës në Pekin më 16 korrik muajin e kaluar,...

Një bazë ushtarake në Afganistan

Terrorizmi/ Kina ‘i jep një dorë’ Afganistanit

Kina ka pohuar se ka në plan të ndërtojë një bazë ushtarake në Afganistan, pasi...